Oblehnout hrad a pak ho dobýt. Ve středověku ke stavbě kvalitního opevnění používali válečníci různé moderní vynálezy. Kdyby měli jeřáb, který včera na celý den zablokoval cestu pod hradem Veveří, nikdo by je nejspíš neporazil.
Se čtyřtunovými dřevěnými částmi nové lávky přes potok Veverka si totiž jeřáb pohrával jako s lehkým pírkem. Přesto se stavba neobešla bez komplikací. Frekventovanou silnici totiž museli několikrát na dlouhé desítky minut v obou směrech uzavřít.
„Jezdím tudy od rána a stojím už po páté. Proč nikomu neřekli, že tu bude uzávěrka? Mohli bychom s tím počítat a lépe se na to připravit,“ stěžoval si řidič autobusu, který si však nepřál zveřejnit jméno.
Problémy připouštěli i sami dělníci. Přesto se prý snažili všechno urychlit. „Pracujeme od rána od šesti. Vždy položíme jeden čtyřtunový díl a odjedeme, abychom uvolnili cestu. Zvlášť ráno jezdilo hodně aut, takže se tu tvořily dlouhé kolony,“ řekl Miroslav Sochorec, majitel společnosti CB, která lávku za čtyři miliony korun postavila.
Hrubá kostra už stojí, lávka však ještě není hotová. „Teď dělníci upraví zábradlí, namontují podlahu a střechu. Do čtrnácti dnů by měli definitivně skončit. Slavnostně ji otevřeme o týden později u příležitosti výstavy veteránů užitkových vozů. Devatenáctého května se totiž na louku pod hradem sjedou jejich sběratelé,“ uvedl starosta Bystrce Svatopluk Beneš.
S problémy řidičů se prý osobně nesetkal. „Chápu ale, že dlouhé čekání v zácpě může být nepříjemné. Firma říkala, že právě proto začnou už v šest ráno, aby předešli velkým komplikacím. Původně plánovali skončit během dvou hodin. To ale bohužel nestihli,“ povzdechl si Beneš.
Podobu nová lávka získala podle své předchůdkyně, jejíž vzhled se dochoval na rytině z počátku devatenáctého století uložené v Moravské galerii. „Návrh, který dělala firma CB, byl v podobném duchu,“ potvrdil inspiraci historií kastelán hradu Petr Fedor.
Přechod přes potok Veverka je poslední částí rekonstruované cesty na Veveří. Ta vede bývalou hradní loukou, která je však nyní zanedbaná. Správa Veveří však počítá s obnovou parku. Na úpravu okolí cesty a stavbu lávky má připraveno deset milionů korun.