Budovu lázní navrhl známý architekt Bohuslav Fuchs. Historii zařízení zmapuje výstava, která bude k vidění od června na náměstí Svobody. „Budova lázní je důležitou součástí historického dědictví města Brna. Její bohatou devadesátiletou historii jsme se rozhodli lidem více přiblížit,“ říká generální ředitel společnosti Starez–Sport Martin Mikš. Firma má areál ve správě.

Stavba městských lázní v Zábrdovicích započala v květnu 1931. „Staveniště pro ně vzniklo na místě starých lázní v Zábrdovicích a na bývalém hřišti SK Židenice," uvedla v Internetové encyklopedii města Brna archivářka Markéta Jančíková. Dělníci stavbu dokončili 10. června 1932. Náklady byly sedm a půl milionu korun.

Výpravní budova ve stanici Sokolnice-Telnice se dočká opravy. S pracemi mají dělníci začít v létě.
Konečně: v létě chtějí začít s opravou ve stanici Sokolnice-Telnice

Na výstavu na náměstí Svobody se zájemci mohou přijít podívat až do 14. června. Pak se informační panely přesunou do samotných Lázní Zábrdovice, kde 15. června budou zdarma i komentované prohlídky. A to ve čtyři hodiny odpoledne, v půl šesté a v sedm hodin večer.

Návštěvníci si v Zábrdovicích prohlédnou celý areál, který je rozdělen na zimní a letní celek. „Letní část je využívána jako venkovní koupaliště s tobogánem. Nabízí návštěvníkům dostatek travnaté plochy, bazén s vlnobitím a spoustu vyžití i pro děti. Zimní část je bohužel nyní kvůli nevyhovujícímu technickému stavu po veřejnost uzavřená,“ doplnil Mikš.

Silniční obchvat. Ilustrační foto.
Třesoucí se skleničky, praskající domy: obchvat Blučiny je opět ve hře

Před devadesáti lety právě zimní část disponovala vším, co měly moderní lázně mít. „Lidé si v budově mohli dopřávat odpočinek při masážích nebo v parních a teplovzdušných saunách. Nechyběly ani vanové lázně s oddělenými kójemi po stranách. Všechna tato zařízení fungovala celoročně a ta léčebná byla zásobována bahnem a vodou z termálního pramene Lázní Luhačovice," zmínila mluvčí společnosti Strarez-Sport Michaela Dittrichová.

Od 3. do 31. srpna bude celá výstava umístěná v Urban centru na Staré radnici.