S výhledem na majestátní loď Fram skáče mohutný chlupatý kolos do bazénu s vodou obklopen ledovými krami. Snově znějící arktická scenérie se v budoucnu stane realitou pro návštěvníky brněnské zoo i pro lední medvědy, kteří budou nový výběh obývat.

Zahrada na jaře plánuje začít s přestavbou stávajícího výběhu ledních medvědů, čímž se o krok přiblíží plánovanému zbudování expozice Arktida. „Protože medvědice Cora nakonec není březí a nového partnera se pro ni po smrti medvědy Umcy zatím nepodařilo sehnat, můžeme začít s úpravami hlavní expozice. Lední medvědi jsou chloubou brněnské zahrady a mají jeden z nejhorších výběhů, který nesplňuje současné požadavky,“ konstatoval ředitel zahrady Martin Hovorka.

Stávající odstavný výběh plánují v zoo rozšířit o zhruba 350 metrů čtverečních. V hlavním výběhu zase po opravách přibude šedesátimetrový bazén, jehož hloubka bude odpovídat nynějším normám. „Bazén vyjde asi na tři čtvrtě milionu, cena za úpravu stávajícího výběhu by se měla pohybovat kolem milionu. Jak rozsáhlá nakonec rekonstrukce bude, ale ukáží až výsledky zkušebních vrtů, pod výběhem je totiž skalnaté podloží,“ informoval Hovorka.

Modré zóny v Brně.
Parkování v modrých zónách? Nově pro postižené zdarma až na tři hodiny

Do opraveného výběhu se medvědice Cora podívá nejdříve příští rok. „Zdi necháme kvůli snadnější údržbě ošetřit nanonátěrem a namalujeme na ně ledovec. Neměly by pak za pár let vypadat oprýskaně,“ vysvětlil ředitel.

Současně také vedení zoo připravuje plány pro územní rozhodnutí ke zbytku plánovaného projektu za asi 750 milionů, o kterém už Brněnský deník Rovnost informoval. Až bude výběh ledních medvědů opravený, mohou stavaři začít se stavbou dvou nových, které se stanou hlavními expozicemi spolu s lodí Fram. „Výběh ledních medvědů bude upravený tak, aby expozice navazovala na plánovaný celek Arktida,“ uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Na pohled na opravený výběh už se těší i návštěvníci zoo. „Nynější se mi nelíbí a asi není úplně ideální, zatím se tam ale, pokud vím, narodila všechna mláďata. Nový výběh si ale zvířata zaslouží,“ řekla třeba Lucie Štěpánková.

Momentálně v zoo žije jediný lední medvěd, samice Cora. Jelikož pro ni chovatelé zatím nenašli vhodného partnera, ročním přerušením rozmnožování medvědů získá zahrada prostor pro rekonstrukci, aniž by musela narušit chov kamčatských medvědů, ke kterým by do výběhu přesunuli případného samce pro Coru v době oprav. Ve hře je také stále možnost, že se do Brna z Německa vrátí medvědice Noria. Je totiž stále ve vlastnictví brněnské zahrady.

Lední medvědi v Brně
- Brněnská zoo chová lední medvědy již několik desetiletí.
- Výběh, který obývají lední medvědi v současnosti, vznikl koncem padesátých let minulého století.
- Po smrti samce Umcy a odjezdu samice Norie nyní obývá brněnskou zoo jediný lední medvěd, samice Cora.
- Cora žije v zoo od roku 2000, vychovala pět mláďat.
- Její dcera Noria momentálně žije v německém Rostocku.

Šelmy na Šilingrově náměstí nahradí sousoší žraloků.
Šelmy nahradí Žraloci. Šilingrovo náměstí ozdobí nové sousoší