Listopad je měsíc, kdy se obvykle rodí lední medvědi. „Proto jsme se rozhodli slavit narozeniny všech našich medvědů dohromady. Osmnáctiletý pár Cora a Umca měl první dvojčata v roce 2007, další mají čtyři roky," uvedla mluvčí zoologické zahrady Monika Brindzáková.

Páté mládě medvědice Cory slaví rok. „V porovnání s ostatními sourozenci je mnohem hravější, živější a samostatnější. Ze začátku ji Cora musela hodně hlídat, ale teď už se jí nebojí nechat i samotnou u bazénu," líčil chovatel Jaroslav Jasínek.

Medvědům přišel popřát i hokejista klubu Kometa Martin Nečas, který jim předal jeden ze tří dortů a dárek do bazénu – kovovou bečku od piva. Jakmile do něj nová hračka dopadla, Cora za ní okamžitě skočila do vody. „V poslední době je divoká, ale s Noriou se vždy o všechno rozdělí," podotkl Jasínek.

Noria váží kolem 160 kilo, její matka 400 a otec 600. „Krmíme je hlavně hovězím masem, makrelami a sledi, Cora také zbožňuje rybí tuk. Dáváme jim i mrkve, jablka nebo červenou řepu, aby získali nějaké vitamíny," popsal chovatel.

Otec Norii Umca s medvědicemi nežije. „Je samotář a Cora by měla o malou strach. Mají se ale rádi a věříme, že ještě přivedou na svět další mláďata, abychom rod ledních medvědů udrželi," řekl Jasínek.

Součástí narozeninové oslavy byla také soutěž pro děti, které procházely postupně mezi šesti stanovišti a odpovídaly na otázky týkající se chovu ledních medvědů. První a třetí místo v soutěži získali synové Jany Smejkalové. „Kluci milují zvířata, takže do zoologické zahrady chodíme často. Stezka medvědů se jim moc líbila, byla dobrodružná a otázky nám připadaly zajímavější a těžší, než obvykle," zhodnotila žena.