Dění v dopravě na jižní Moravě sleduje už jen ve volném čase. „V prosinci jsem po dlouhých třinácti letech zanechal práce zaskakujícího dispečera veřejné dopravy. Postupně se pracovních činností zbavuji, abych si mohl užívat důchodu,“ říká Nedělka při povídání s redaktorkou Deníku Rovnost.

Úplně mimo obor ale nezůstane ani tak. V létě vypomůže jako průvodčí historické tramvaje, která je stejně stará jako on. „Je to vůz z roku 1943, na kterém jsem jezdíval, když byl normálně v provozu. Tramvajová linka H4 sleduje trasu linky 4. Jezdí o víkendu od června do září centrem přes Náměstí Svobody,“ upřesňuje.

Na přehazování výhybek používá takzvanou vekslbaldu. „Staré tramvaje jsou bez moderní elektroniky. Ručně zavírám dveře klikou i přehazuji výhybky. Za jízdy slezu sedmdesátkrát nahoru a dolů, abych vekslbaldou, neboli tyčí, přehodil výhybku do žádaného směru a my mohli pokračovat v jízdě,“ popisuje.

Je jedním z nejdéle sloužících řidičů brněnského dopravního podniku. Tramvaje v Brně řídil osmačtyřicet let. „Doprava obecně je pro mě celoživotní láskou od útlého dětství. Do řidičské kabiny jsem poprvé usedl druhého června 1971 a neopustil ji až do roku 2019. Řídil jsem linku číslo čtyři, která mířila z Masarykovy čtvrti do Komárova,“ vzpomíná.

Za svoji kariéru je nejvíce pyšný na to, že v Brně jako jeden z vedoucích zaměstnanců přispěl ke změně organizace tramvajové dopravy. Systém z roku 1995 se udržel do dneška.

„S kolegy jsme se rozhodli pro odvážný krok. Zredukovali jsme počet tramvajových linek z dvaadvaceti na třináct. Druhá změna byla ta, že autobusy už nejezdily do centra. Jejich trasy se zkrátily k tramvajovým zastávkám mimo střed města,“ vysvětluje.

Kromě tramvají má rád i lidovou hudbu. Osmadvacet let stál v čele brněnského folklorního souboru Javorník. Vedení už předal mladším následovníkům, na zkoušku ale chodí stále rád. Tamní společnost ho nabíjí energií.

Mezi jeho další koníčky patří procházky a dovolené v Čechách či na Slovensku. „Jsem hrdý na to, že už čtrnáct let jezdíme s rodinou na společnou týdenní dovolenou. Mám dceru, syna a pět vnoučat, takže nás dohromady jezdí asi patnáct. Nejvíce mě těší, že s námi cestují i děti, že je výlety s námi pořád baví,“ raduje se

Letošního Silvestra oslaví s manželkou v Brně. „Přes den půjdeme na procházku. Denně ujdeme kolem 8000 kroků. Večer si odpočineme u televize. Rádi sledujeme pana Šípa a Všechnopárty,“ říká.