Před tím, než nastoupí do jedné z pojízdných kabin, vypráví zaměstnankyně magistrátu o svých zkušenostech s historickým výtahem. Alena, která si nepřála zveřejnit své příjmení, ale redakce ho zná, popisuje Deníku jízdu páternosterem jako každodenní rituál. „Každý den jezdím výtahem do kanceláře a jízdu si užívám. Oproti klasickým výtahům je rychlejší,“ zmínila.

V roce 2018 byl výtah kompletně rekonstruován. „Od té doby si nepamatuji, že by měl nějakou závadu. Myslím si, že je bezpečný. Rozhodně se v něm nebojím,“ dodala žena.

Brňan Petr Černý navštěvuje tuto pobočku magistrátu zhruba jednou ročně a jízdu tímto výtahem považuje za příjemnou tradici. „Vždycky, když jdu něco zařídit, svezu se. Je to pro mě zpříjemnění návštěvy a určitě by byla škoda, kdyby páternoster v budoucnu nahradil obyčejný výtah,“ řekl.

Neustálý provoz si vyžaduje pravidelnou údržbu. Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka nemá páternoster výrazné závady. „Jednou ročně při pravidelných prohlídkách se odstraňují provozní vady, které jsou spojené s běžným opotřebením. Jedná se o dotažení, případnou výměnu vodicích čelistí kabin, dotažení výdřevy vodítek v celé délce šachty a příjezdových špiček a podobně,“ uvedl.

Další býval v provozu na bývalé poště

Jedenkrát měsíčně podle Poňuchálka dochází k mazání výtahu dle plánu a doporučení výrobce. „Součástí je i kontrola a drobné seřízení, zejména bezpečnostních prvků, jako jsou sklopné prahy v kabinách a nástupištích nebo vypínací bezpečnostní mřížky. Jednou za čtvrt roku se provádí odborná prohlídka výtahu, tedy revize dle platných norem a nařízení," nastínil mluvčí. Běžný servis stojí pět tisíc korun za měsíc.

Další páternoster býval v provozu v budově bývalé pošty v Nádražní ulici, nyní je budova nevyužívaná. V roce 2021, kdy ještě sloužila jako pošta, se tam stala nehoda. Důchodkyni se ve výtahu zasekla noha a zůstala viset z výšky zhruba dvou metrů hlavou dolů. „Končetina se jí totiž zasekla mezi kabinou a stěnou oběžného výtahu. Strážníci proto ženu okamžitě podepřeli, aby ji co nejvíce nadlehčili, a přivolali hasiče i záchrannou službu," přiblížil tehdy mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Čtyřiapadesát let starý páternoster v budově magistrátu na Malinovském náměstí 3 jako jediný páternoster v Brně stále pravidelně slouží. | Video: Deník/Robin Fajmon

Po nehodě vzbuzuje u některých bezpečnost páternosterů otázky. Strach z nastupování má třeba důchodce Jiří Jeřábek. „Jako starší muž výtah ocením, ale je na mě poměrně rychlý a obtížně se mi do něj nastupuje,“ svěřil se.

I přes obtížné nastupování považuje Jeřábek páternoster za chloubu magistrátu. „Určitě je to architektonický kousek, který by se měl zachovat,“ míní.


Nahrává se anketa ...

Páternoster se nachází také v budově Fakulty strojního inženýrství brněnského vysokého učení technického. V provozu bývá jen při určitých příležitostech.