Aktuálně není jasné, kolik pacientů by remdesivir při testování dostalo. „Výrobce nám nabídl dvě až tři místa pro další testování. Měli bychom dostat víc balení, jednotky až desítky, zatím to ale byla první informace," řekl Prymula. Mezi místy pro testování léku je podle něj Fakultní nemocnice Brno, a dvě pražská zdravotnická zařízení, Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce.

V sobotu v podvečer záchranné složky zasahovaly u nehody dvou aut. Jelikož měl jeden z účastníků cestovatelskou anamnézu, hasiči místo nehody dekontaminovali.
FOTO: U nehody musel zasahovat biohazard tým. Kvůli podezření na koronavirus

V České republice zatím lék, který vyrábí americká společnost Gilead, dostal jeden pacient. Muž byl v kritickém stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Nyní se uzdravuje, lékaři ale zatím nechtějí spekulovat, zda za zlepšením jeho stavu stojí právě remdesivir.

Experimentální lék

Podle Prymuly jej zástupci americké firmy požádali, aby vybral dvě až tři místa v repulice, kde by lék případně dostali další pacienti. „Remdesivir by tam byl alokován při klinické studii," zmínil.

Remdesivir je experimentální antivirotikum, které je stále ve fázi klinické studie. Původně se měl využívat k léčbě eboly. Aby jej dostali pacienti v České republice, musí jeho použití schválit příslušné úřady. Zatím jej lékaři mohli použít pouze u muže bojujícího s koronavirem ve Všeobecné fakultní nemocnici. V čele výzkumného týmu zabývajícího se vývojem remdesiviru, který by mohl být jednou z odpovědí na koronavirovou pandemií, stojí Čech Tomáš Cihlář.

Ilustrační foto.
V Brně už je 111 případů koronaviru. Za den hygienici otestovali přes sto lidí