ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Velký nápor pacientů zaznamenali v Brně třeba v Lékárně Kobližná. „Lidé kupují všechno, co se dá, zejména přípravky s paracetamolem, vitamín C, multivitamíny. Jakmile je doplníme, hned zmizí,“ uvedl za lékárnu Jiří Richter.

Vykupování některých volně prodejných léků zaznamenal Státní úřad pro kontrolu léčiv v celé republice. „U nejprodávanějšího přípravku s paracetamolem se za jeden týden prodala jindy měsíční poptávka. Takto enormní předzásobování ze strany pacientů vede ale ke krátkodobé nedostupnosti přípravků na trhu,“ řekla mluvčí úřadu Barbora Peterová.

Ilustrační foto.
Stojí bez roušky na balkoně, udává soused souseda. Linka 156 je přetížená

Zároveň potvrdila, že v následujících dnech jsou plánované dodávky podobných léků. „Přesto vyzýváme všechny, aby je zbytečně nehromadili,“ upozornila.

Jen poslední zbytky podobných léků aktuálně lidé seženou v lékárnách Dr. Max. „Zásoby léků na bázi paracetamolu se dostaly na nízkou mez už koncem minulého týdne, nyní jsou v našich lékárnách téměr vyprodané,“ zmínil mluvčí sítě Michal Petrov.

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Díky velké předzásobě zatím poptávku zvládají v brněnské Lékárně v Bílém domě. „Paralen už nemáme vůbec, ale máme ještě panadol. Také vitamín C zatím dokážeme pacientům zajistit,“ řekla vedoucí lékárny Lydie Štěpánková. 

David Zahumenský.
Advokát z Brna chce zrušit nouzový stav. Babiš ho měl vyhlásit protizákonně

V nemocniční lékárně v Kyjově na Hodonínsku už museli farmaceuti začít vyrábět vlastní tobolky. „Léky s paracetamolem jako paralen a panadol jsme v tabletové formě doprodali už ve čtvrtek dopoledne. Zůstali nám jen čípky. Sehnali jsme ale paracetamol a v laboratoři připravujeme pro pacienty želatinové tobolky. Nabídneme je od pondělí,“ uvedla vedoucí Pavla Brančová.

Paralen, vitamíny a další jinak běžně dostupné léky a doplňky stravy docházejí i v lékárnách na Znojemsku. „V těchto dnech je největší poptávka po lécích na snížení teploty a k léčbě nachlazení. V naší lékárně jsme omezili výdej nejžádanějších léků jen po menším počtu balení tak, abychom vykryli potřeby co nejvíce pacientů a především, aby léky byly k dispozici, až je bude někdo potřebovat akutně,“ přiblížil majitel znojemské Lékárny Na Holandské Antonín Svoboda.

Zároveň zdůraznil, že lidé v žádném případě nemají léky na vysokou teplotu užívat preventivně. „Pacient by si jen mohl poškodit játra. K prevenci je vhodné například céčko se zinkem, betaglukan nebo nějaký multivitamín,“ nastínil.

Ostrava v celostátní karanténě, 18. března 2020. Vláda ČR vyhlásila dne 15.3.2020 celostátní karanténu kvůli zamezení šíření novému koronavirové onemocnění (COVID-19).
Do kraje dorazí 60 tisíc respirátorů. V Břeclavi bude od pondělí odběrové místo

Kromě léků lidé žádají také dezinfekci. Ta už ale v lékárnách došla, výjimkou jsou pouze takové, kde lékárníci vyrábí vlastní.

Jak už Deník Rovnost informoval, lékárníci v době velkého náporu pacientů postrádají dostatek ochranných prostředků, například i respirátory. I proto by lidé měli do lékárny chodit pouze v nutných případech, a vždy mít zakryté rouškou, respirátorem nebo třeba šálou nos a ústa.

ELIŠKA GÁFRIKOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník