Zejména důchodci, kteří musejí k lékaři chodit častěji, jsou rádi, že ušetří. „Všichni říkají, že třicet korun není mnoho, ale v Brně je všechno drahé, hlavně bydlení. Takže každá koruna, kterou nemusím vytáhnout z peněženky, je dobrá. Z důchodu taktak zaplatím nájem a základní potraviny," zdůraznila třeba Marie Pluháčková.

Také Brňanka Eva Klempířová je ráda. „Je to dobrý krok. Platit u lékaře je podle mě naprosto zbytečné, když už mě stojí peníze zdravotní pojištění. Spíš mě překvapilo, že vláda zrušila poplatek v nemocnicích. Ten chápu, protože za jídlo člověk utratí i doma, tak by si ho měl zaplatit i v nemocnici," domnívá se žena.

Vláda se rozhodla zachovat pouze poplatek za návštěvu lékařské a zubní pohotovosti. „Plníme tím slib a odstraňujeme bariéry v přístupu k lékařské péči. Výpadku v příjmech se lékaři ani lékárny nemusejí obávat. Zrušené poplatky jim vykompenzujeme díky už prosazenému zvýšení plateb za státní pojištěnce a také úhradovou vyhláškou," slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Právě to kritizuje brněnský lékař Tomáš Klobas. „Ministr vůbec nepochopil účel poplatku u lékaře. Jmenuje se regulační, protože má regulovat množství pacientů, kteří přicházejí do ordinace, ale nic jim není, jen si potřebují popovídat. Tím zdržují ostatní pacienty, kteří jsou skutečně nemocní," tvrdí lékař. Na-opak nechápe dřívější zrušení poplatku v nemocnici. „Ten smysl má. Tam peníze opravdu chybějí," poznamenal.

90 korun za zubní a lékařskou pohotovost jsou jediné poplatky, které od ledna pacien-ti zaplatí. Vláda totiž zrušila poplatek za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Za pobyt v nemocnici neplatí pacienti už od ledna, loni ho zrušil Ústavní soud.

Od ledna zmizí i poplatek za recept v lékárnách. „Samozřejmě to pro nás bude znamenat propad tržeb, protože je to podstatná část našich příjmů," komentoval mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov. Firma má v Brně šestnáct lékáren.

Petrov dodal, že vedení společnosti zatím neví, jak se s koncem třicetikorunového poplatku vypořádá. „V současné době lidé samozřejmě platit musejí, ale kdo má naši klientskou kartu a přijde s receptem, dostane jako bonus za věrnost slevu třicet korun. Tak to zůstane do konce roku. O další strategii zatím jednáme," prohlásil mluvčí.

Svaz pacientů České republiky zrušení poplatků vítá. „Proti jejich zavedení jsme byli už v době úřadování ministra Tomáše Julínka. Považujeme je za diskriminaci nemocných, navíc je to neústavní spoluúčast pacientů na zdravotní péči. Jsme rádi, že vedle Německa jsme další země, která ruší regulační poplatky kromě lůžkových zdravotnických zařízení i v těch ambulantních a v lékárnách," prohlásil prezident svazu Luboš Olejár.

Lituje, že koaliční strany nemají odvahu tyto poplatky zrušit i na zubní a lékařské pohotovosti, kde lidé musejí vytáhnout z peněženky devadesát korun. „Nechápeme, jak si mohou současní politici vykládat, že pohotovosti řeší jiné zdravotnictví a jiné nemoci než nemocnice a ambulantní lékaři přes den," řekl Olejár.