„Udělat si nějakou zásobu pro první měsíce nového roku je pro mě výhodné. Musím brát léky na srdce každý den a na receptech budu od ledna ztrátný,“ posteskl si například Miloš Kozák z Brna. Peníze na vitaminy, které si dokupoval zvlášť, prý už v novém roce mít nebude.

Podobně jako on přemýšlí v těchto dnech i další Jihomoravané. Lékárny mají proto pořádně napilno. „Od začátku prosince máme velký nápor zákazníků. Lidé musí stát v dlouhých frontách a čekat,“ uvedla vedoucí lékárny v Nemocnici v Blansku Jana Streitová.

Podle ní lidé za přepážkou nejčastěji shánějí léky určené pro chronické nemoci. „Vydáváme léky na vysoký tlak, snížení cholesterolu nebo na srdce,“ vyjmenovala lékárnice.

Podobné zkušenosti mají i v Hodoníně. „Do lékárny chodí nejen nárazoví zákazníci, ale také dlouhodobě nemocní, kteří se chtějí zásobit. Letos má vliv na návštěvnost právě reforma zdravotnictví. Lidé se snaží nakoupit, co jde,“ popsal situaci v hodonínské lékárně na Národní třídě Josef Baďura. Podle něj je zachraňuje jen to, že je v Hodoníně šestnáct lékáren, které stihnou všechny zákazníky obsloužit.

Hodně práce čeká také na praktické lékaře, kteří recepty svým pacientům vypisují. „Máme plno asi stejně jako lékárny. Někdy to ani nejsme za jeden den schopni stihnout,“ říká lékařka Renata Novotná z Brna. Jak tvrdí, pacienti s chronickým onemocněním si nechávají napsat recepty až na tři měsíce dopředu, což je maximum. „Většina z nich to chce stihnout do Vánoc. Měla jsem v ordinaci paní, která si dokonce nechala napsat pět receptů najednou,“ popsala situaci lékařka.

Čekací doby v ordinacích se proto protahují. „Seděla jsem nemocná v čekárně více než hodinu. Lidé jsou nervózní a snaží se před koncem roku křečkovat, i když zrovna nejsou nemocní. Bohužel někteří nachlazení kvůli nim museli čekat,“ uvedla například studentka Jana Fránková, která leží doma s angínou.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáč Cikrt tvrdí, že by lidé měli horlivé zásobení léky zvážit. „Mohlo by se jim stát, že prodělají. Na řadu léků se bude totiž od Nového roku doplácet méně,“ upozornil Cikrt.

Vedoucí sítě lékáren v Nemocnici u svaté Anny Vladimír Holub:

Takový nápor jsme nezažili

Brno - Vladimír Holub pracuje jako lékárník už přes čtrnáct let. Poslední dva roky šéfuje lékárnám v Nemocnici u svaté Anny. Tak velké návaly zákazníků a pacientů ale za přepážkou ještě nezažil.

Co tak velké fronty v lékárnách způsobuje?
Před Vánoci bylo vždycky více zákazníků, většina z nich ale nakupovala vitaminy nebo doplňkové léky. Tento rok vydáváme hlavně na recept. Lidé si chtějí před zavedením poplatků za recept udělat zásoby.

Jaké léky na recept většinou vydáváte?
Jedná se hlavně o léky pro chronicky nemocné pacienty, takže pro diabetiky, kardiaky nebo lidi, kteří mají problémy s tlakem.

Kolik receptů přijmete?
Denně je to až kolem tří tisíc. Někteří lidé přijdou třeba i s patnácti recepty najednou. Zásoby proto musíme doplňovat i několikrát denně.

Zvládáte to s obvyklým počtem lékárníků?
Ano, musíme to zvládnout. Lékárna je ale nastavena na určitý pohyb pacientů, takže máme momentálně více práce. Před svátky si nikdo z nás rozhodně nemohl vzít ani dovolenou.

Užijete si alespoň oslavy silvestra?
To asi nejspíš ne. Od prvního ledna totiž musíme přejít z pětiprocentní daně na devítiprocentní. Na Silvestra proto v pět hodin odpoledne zavřeme a budeme až do rána zavádět nový program. Slavit ale samozřejmě nějak budeme, s ostatními kolegy.

Místo léků si dá bylinkový čaj

Brno - Fronty u lékařů nevyhledává a poplatky za recepty nebere zase tak tragicky. I když má osmašedesátiletá Františka Jansová z Brna nemocnou slinivku a problémy s žaludkem, páteří a kolenem, snaží se vidět příští rok pozitivně.

„Zavedení poplatků za recepty ale nepodporuji. Takové pokusy tady byly už kdysi, kdy jsme museli za recepty doplácet asi dvacet korun. Vadí mi, že se bude platit za každou položku, to je vydřidušství,“ říká žena, která podle svých slov doktory nemá ráda. „Když k nim nemusím, tak tam nejdu,“ říká. V minulých týdnech ji ale návštěva odborníků neminula. Stejně jako mnoho dalších lidí se rozhodla, že si nechá napsat pár receptů do zásoby.

„Rozhodně to nebudu přehánět. Nechala jsem si předepsat jen nejdůležitější léky na slinivku. Po zbytek zimy budu pít bylinkové čaje,“ říká Jansová. Jak tvrdí, bude si i nadále dokupovat vitaminy a v létě se objedná na rehabilitace.