Nemocnice je ošetří rychleji. Přednedávnem se na tom s nimi dohodlo vedení kraje. „Na zvýšení efektivity pohotovostí v Brně jsme vyčlenili přes šest milionů korun. Definitivně o tom rozhodne červnové zastupitelstvo. Peníze půjdou na platy lékařů na specializovaných pracovištích nemocnic, kam pohotovost pacienty odesílá," řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Marek Šlapal. Mzdy doktorů doteď platily nemocnice ze svých rozpočtů.

Lékařská pohotovost zůstane dál v Úrazové nemocnici. „Pacient teď ale bude mít jistotu, že pokud bude potřebovat pomoc specializovaného pracoviště, tak ho ošetřující praktický lékař odešle na internu nebo chirurgii v jiné nemocnici. Doteď měly nemocnice mezi sebou dohodu jen na dobré slovo," dodal.

Kraj, který pohotovosti zřizuje, systém zaštítí smluvně. Zapojí se do něj všechny brněnské nemocnice. „Každý den bude v jiné nemocnici k dispozici jedna interna a jedna chirurgie. Tak to bude nastavené od prvního července. V tento den zároveň kraj spustí web, kde popíše, co pohotovost znamená a jak jsou v Brně rozdělené," upřesnil náměstek.

Ústní dohodu s brněnskými nemocnicemi má lékařská pohotovostní služba v Úrazové nemocnici uzavřenou už nyní. „Popsaný systém v případě potřeby hospitalizace nebo specializovaného ošetření pacientů funguje už dlouho. V posledních letech ale sledujeme neochotu některých nemocnic přebírat takové pacienty, i když pocházejí z jejich spádové oblasti," uvedl ředitel brněnské Úrazové nemocnice Karel Doležal. Dodal, že se tím prodlužuje doba ošetření.

Zbytečné návštěvy

Problém jsou pro pohotovost v úrazovce taky pacienti, kteří službu zneužívají. „Ve dne i v noci chodí lidé, kteří nemají čerstvé zranění či onemocnění. Jejich počet za pět let narůstá. Nelze je nijak postihnou. Vždycky se snažíme ošetřit všechny pacienty," ujistil vedoucí lékařské pohotovostní služby v Úrazové nemocnici Jan Filipínský.

Průměrná čekací doba na pohotovosti v úrazovce je podle něj jedna hodina, v době chřipkové epidemie ale i několik hodin. Lékaři, kteří mají službu, musejí v Brně vyjíždět i k ohledávání mrtvých. Denně tam zemře jeden až tři lidé, u jednoho případu lékař stráví dvě hodiny a v době jeho nepřítomnosti pracuje jeho kolega sám.

Pohotovost v Úrazové nemocnici pomohla třeba Jakubovi Cenkovi. „V neděli odpoledne mě rozbolel zub. Přede mnou byl jen jeden pacient, nečekal jsem dlouho. Dali mi novou plombu a upozornili, ať si další den zajdu ke svému zubaři," svěřil se muž.

Lékařskou pohotovost kromě úrazovky, kde se dělí na stomatologickou a pro dospělé, v Brně zajišťuje taky lékařská pohotovostní služba pro děti a dorost ve Fakultní nemocnici Brno. V kraji pacienty ošetří mimo obvyklé ordinační hodiny také v hlavních okresních nemocnicích a v boskovické, hustopečské, ivančické, tišnovské či kyjovské nemocnici.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.