Delší dojíždění na pohotovost, nebo efektivnější vynaložení peněz. Dvěma různými pohledy se může člověk dívat na plán Jihomoravského kraje snížit počet stanovišť lékařské služby první pomoci.

Od prvního ledna příštího roku bude totiž tato zařízení provozovat kraj. Před nedávnem o tom rozhodl Ústavní soud. „Jsme na to připraveni. Už teď jsme na jejich provoz dávali ročně sedmadvacet milionů korun. Lékařská služba zůstane v nutném rozsahu zachována. Budeme ale hledat efektivnější cestu než dosud,“ uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Ve skutečnosti to znamená, že na jižní Moravě klesne počet míst s lékařskou pohotovostí.

„Uvažujeme o tom. Dnes jich je patnáct. Ideální počet by byl tak kolem osmi až devíti. Některé navíc stejně fungují velmi špatně, o čemž jsem se nedávno přesvědčil. Proč by pak takové zařízení mělo vůbec existovat,“ narážel Juránek na fakt, že některé pohotovosti mají otevřeno jen pár hodin denně.

Přestože odborníci krajského úřadu teprve zpracovávají podrobnější rozbor, už teď je jasné, že třeba na Vyškovsku zůstane jen jedna pohotovost ze tří. Kraj zruší tu ve Slavkově u Brna a v Bučovicích. Pacienti z těchto regionů v případě problémů zamíří do vyškovské nemocnice.

Vůbec se jim to ale nelíbí. „Nechodím na pohotovost moc často, ale člověk nikdy neví, co se může stát. Mladí lidé se do Vyškova snad nějak dopraví, ale co staří, kteří nemají auto? Pro ty to bude problém, protože z Bučovicka do Vyškova moc autobusů nejezdí,“ povzdechla si Veronika Kopečková z Bučovic.

Personál vyškovské nemocnice zatím na příval nových pacientů připraven není. „Těžko říct, jak to bude vypadat. Zda větší počet lidí budeme zvládat,“ řekl vedoucí oddělení příjmové chirurgické ambulance František Jagoš.

Starosta Ivančic na Brněnsku a jihomoravský krajský zastupitel Vojtěch Adam patří k těm, kteří volali po snížení počtu pohotovostí už dlouho. „Lékařské služby první pomoci jsou v současnosti překonané. Úplně by stačilo, kdyby byla jedna stanice centrálně v Brně a maximálně dvě v okrajových oblastech kraje. Se snížením jejich počtu půjde nahoru kvalita služeb. Mohlo to už být dávno,“ tvrdí Adam.

Kraj nyní čeká, zda se brněnský magistrát rozhodne, že bude pohotovosti v Brně dotovat. Teprve pak jihomoravští zastupitelé rozhodnou. „Pohotovosti město Brno v minulosti stály desítky milionů korun, takže si pohráváme s myšlenkou, že bychom na jejich provoz peníze nedávali,“ uvedl primátor Roman Onderka.

 

 

Kde dnes lidé najdou v kraji pohotovost?

POSKYTOVATEL - SPÁDOVÁ OBLAST
Nemocnice Znojmo - Znojmo
APEX M. K. - Moravský Krumlov
Nemocnice TGM Hodonín - Hodonín
Nemocnice Kyjov - Kyjov
Zdravotní záchranná služba JMK - Veselí nad Moravou, Vyškov, Slavkov u Brna, Bučovice, Blansko
Poliklinika Břeclav - Břeclav
Městská nemocnice Hustopeče - Hustopeče, Pohořelice, Židlochovice
Úrazová nemocnice - Brno, Pohořelice
Dům zdraví Mikulov - Mikulov
Nemocnice Boskovice - Boskovice
Nemocnice Tišnov - Tišnov, Kuřim
Nemocnice Ivančice - Ivančice, Rosice
FN Bohunice - Pohořelice, Šlapanice
CDOZS Brno - Brno, PohořeliceDalší informace: Pohotovosti v Brně se přesunou