Mladou ženu pobodal nedávno na lávce spojující park Koliště s centrem IBC v Brně. Útok muže zachytily kamery. Záznam výrazně napomohl k dopadení pachatele, který čelí obvinění z pokusu o vraždu. Nejen u podobných případů přispívá kamerový systém k objasnění situací. Na šestnácti místech v Brně-středu a Brně-severu ho letos a v příštím roce zmodernizují.

Kamery do konce letošního roku vymění třeba na náměstí 28. října, v Jugoslávské či Merhautově ulici. „Současné jsou už technologicky zastaralé, využívají totiž analogovou technologii,“ zmínila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Modernizaci kamer vítají zástupci Brna-středu. Už loni navrhli umístit nové na Jakubské a Mendlovo náměstí, do Kobližné, Veletržní a Mlýnské ulice „Do budoucna bychom ještě potřebovali nové kamery třeba na Cejlu, v Biskupské směr Denisovy sady, na křižovatce Křenové a Vlhké a také v centru u Orlí a Josefské,“ vyjmenovala radní Brna-středu pro bezpečnost Ludmila Oulehlová.

Strážníci ve městě využívají záběry z 360 kamer. Podle jejich mluvčího Jakuba Ghanema mohou na mnoha místech zabránit přestupkům a trestným činům hned v počátcích. „Operátoři u kamer mohou předat hlídkám přesný popis podezřelých a mapovat trasu, kudy odešli či utekli. Už i samotná přítomnost kamer od porušování zákonů odrazuje. Pořízený záznam je výborným důkazním materiálem,“ vysvětlil.

Výměna kamer
Letos: náměstí 28. října, Elgartova Hvězdova, Kilemnického, Jugoslávská, Merhautova nebo Sekaninova
Příští rok: Dukelská třída, park na náměstí 28. října, náměstí Republiky, Vranovská, Cacovická nebo Zemědělská

Kromě modernizace šestnácti kamerových bodů schválili městští radní zřízení pěti nových na dvou místech. Na Brňany dohlédnou na tramvajové zastávce Bieblova na třídě Generála Píky a v přilehlém podchodu. Další tři pak přibudou na konečné souprav v Řečkovicích a rovněž v nedalekém podchodu.

Umístění kamer chtějí představitelé městské části využít k vizuální úpravě průchozí trasy. „Plánujeme podchod nově vymalovat, možná graffiti, přidat nové osvětlení. Prostor zkultivujeme, nevypadá hezky,“ řekl tamní starosta Marek Viskot.