„Napomůže vyřešit zejména kolizní situace mezi dálkovou a regionální dopravou," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Státní podnik vyhlásil veřejnou zakázku na zhotovitele nové odbočky Rajhrad. Kapacitu na trati mezi Brnem a Břeclaví zlepší už příští rok. „Předpokládané náklady jsou 319 milionů korun," vyčíslila Friebová.

Součástí stavby by měl být podle starosty Rajhradu Františka Ondráčka také informační panel, kde budou uvedené jízdní řády s odjezdy a typy vlaků. Právě železniční dopravu si pochvaluje. „Je to stále nejlepší spojení s Brnem. Na kolejích totiž zatím kolony na rozdíl od silnic nejsou. Jakékoliv železniční inovace u nás vítáme," řekl Ondráček.

Železničáři také nahradí silniční nadjezd v Holasicích a opraví nedaleký železniční most. „Zřizovanou odbočku vybavíme novým traťovým zabezpečovacím zařízením," podotkla Friebová.

Přes Rajhrad jezdí dálkové spoje do Bratislavy a Vídně i vnitrostátní linka R13 z Brna do Olomouce přes Břeclav. „Velmi silná je regionální doprava, kterou tvoří spěšné a osobní vlaky," doplnila Friebová.

MICHAL HRABAL
TEREZIE SEKÁČOVÁ