K nejznámějšímu lesnímu škůdci, za kterého považují lesníci brouka kůrovce, se přidal nový druh. Spíše než stromům škodí majitelům lesů a neexistuje na ně postřik. Jsou to totiž zloději dřeva, kteří ve velkém odvážejí už pořezané stromy. Policisté z okresu Brno-venkov vyšetřují hned několik případů krádeží klád, jejichž cena se blíží ke čtvrtmilionové hranici.

Jedním z největších úlovků zlodějů dřeva byla fůra pořezaných stromů v lese u Jinačovic na Brněnsku. Dřevorubci se s tak velkým množstvím lopotili určitě několik dní. Až si je připravili k odvozu a následnému prodeji, přišli o ně. Pracovníci lesnické firmy, kteří přijeli přichystané klády odvézt, zjistili, že je předběhl neznámý zloděj.

Nezbyla ani tříska

„Pořezané stromy měli dřevorubci na více místech. Na jednom nebyla po kládách ani tříska, na druhém místě o kus dál zůstala jen trocha kůry. Celkem měli lesníci připraveno sto patnáct kubíků bukového, dubového, smrkového a habrového dřeva. Dohromady mělo palivové dřevo cenu sto deseti tisíc korun,“ vypočítal mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Případ začali vyšetřovat policisté z Kuřimi, do jejichž „rajonu“ lesní porost spadá. „Jisté je jedno, k odvezení klád museli pachatelé použít nákladní auto a to hned několikrát,“ konstatoval jeden z policejních komisařů, který se krádeží zabývá. Jeho slova potvrzují důkazy. Policisté totiž na lesních cestách našli stopy pneumatik, které v hlíně nechala těžká technika.

Podobným způsobem zmizely i další fůry. Lesníci například volali policii pod hrad Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku. Začátkem listopadu tak kdosi ukradl deset kubíků borovice a smrku ve dvoumetrových polenech. Hodnota pořezaných stromů byla více než patnáct tisíc korun. „V Domašovských lesích na Rosicku zase bylo nachystaných asi deset kubíků smrkového dřeva. I tato polena, v ceně třinácti tisíc korun, zmizela. Pachatelům hrozí za krádeže hrozí až dva roky vězení,“ doplnil Mergental.

Zloději byli a budou

Vedení státní organizace Lesy České republiky zůstává klidné. „Krádeže dřeva byly, jsou a budou. Víme o nich, ale nárůst není nikterak dramatický,“ konstatoval mluvčí Lesů Radek Drahný. Lesy České republiky spravují více než polovinu všech lesů v Česku a kulatinu by si měl podle mluvčího ohlídat ten, kdo ji vytěžil. „Jakmile se strom uřízne, patří našim subdodavatelům či odběratelům,“ dodal Drahný.

Lesy hlídají revírníci, kteří by podle vedení Lesů České republiky měli vědět co se děje. „Na mnoha místech jsou také namontované závory, které by přístupu zlodějů pro kulatinu měly zabránit. Navíc se už neřežou stromy na menší kusy. Většina má délku okolo tří metrů. Tím vymizely drobné krádeže, protože tak dlouhé klády neodvezou zloději na kárce,“ poznamenal Drahný.

Policie má proti krádežím dřeva v lesích jediný recept. „Nejlepší je dřevo co nejrychleji odvézt. Pokud zůstává dlouho v lese na hromadách, profesionální zloděje to láká,“ uzavřel policejní mluvčí Mergental.