Molekula empatie symbolizuje křehkost a zranitelnost lidí a současně odkazuje na jejich rovnost. Jejími autory jsou tři studenti architektury a designu bratislavské Technické univerzity.

„Touto instalací jsme se snažili přenést pojem empatie do reálného světa. Navíc molekuly se přirozeně vyskytují v každém lidském těle a tím chceme poukázat, že i lidská identita není volbou, ale přirozeným stavem,“ sdělila spoluautorka díla Paulína Ebringerová.

Na dálnici D1 u Brna hořel v pátek odpoledne návěs kamionu.
Na D1 u Brna hořel návěs kamionu. Provoz byl dvě hodiny omezený

S výrobou molekuly se studenti obrátili na brněnskou firmu Kubíček Visionair, která má zkušenosti s podobnými nafukovacími modely planet. Létající molekulu šili tři švadlenky více než padesát hodin.

„Model molekuly je vytvořen z polyesteru a na jeho ušití padlo téměř 150 m2 látky a 1 200 metrů nití,“ popsala Petra Hájková z firmy Kubíček Visionair. Podle ní se model hodí pro putovní výstavu, protože se dá vyfouknout a při přepravě nezabere mnoho místa. Navíc jeho instalace je jednoduchá.

Umělecké dílo už někteří diváci navštívili na nádvoří Staré radnice v Bratislavě. Nyní je k vidění na železniční stanici v Košicích.