ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Ztráty způsobené šířením koronavirové nákazy se nevyhnou ani brněnskému letišti. Z něj se Jihomoravané pravidelně dostali do Londýna, italského Bergama a Berlína. Všechny komerční linky jsou však od konce minulého týdne na dobu třiceti dnů přerušené. „Situaci respektujeme, ale otevřeně říkám, že nás tato krize poškodí,“ prohlásil mluvčí letiště Jakub Splavec.

V brněnských Tuřanech v těchto dnech přistávají alespoň nákladní letadla. „Čas se tady sice nezastavil, ale pokles výnosů očekáváme. Zatím nevíme, jak výrazný bude. Mohou to být desítky milionů korun,“ doplnil Splavec.

Z pozastavení linek není nadšená Brňanka Kamila Janíčková, která má v Londýně sestru. „Často se navštěvujeme a plánovaly jsme setkání i na jaro. Teď nevím, kdy se uvidíme, jestli to bude za měsíc nebo za delší čas,“ posteskla si.

Po měsíčním opatření vlády zbudou už jen dvě pravidelné linky. Dopravce Ryanair skončil po roce s cestami do Berlína. Kvůli nouzovému stavu o zhruba dva týdny dřív.

Aktuální krize je také důvod, proč zástupci kraje domlouvání nových linek upozadili. „Snažíme se s leteckými společnostmi jednat, ale v současnosti řešíme jiné priority. Ekonomický dopad související s koronavirem bude ve všech oblastech zásadní,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Nových pravidelných linek se Jihomoravané v nejbližší době nedočkají ani podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce. „Zejména nízkonákladovým leteckým společnostem, o které má kraj zájem, hrozí krach,“ vysvětlil odborník.

Letiště v Brně však podle něj situaci ekonomicky ustojí. „I pokud zbude jedna nebo dvě pravidelné linky, tak zůstane funkční. Návrat do normálu pro něj bude snazší. Jedinou otázkou je, jak dlouho opatření potrvají. Je ale velmi nepravděpodobné, že po skončení pandemie zavře. Omezení postihnou převážně velká letiště,“ uklidnil Pelc.

Vedení kraje také v současnosti řeší pozemky pod letištěm. Krajský soud v Brně na konci ledna rozhodl, že patří brněnskému podnikateli a investorovi Michalovi Horkému. „S majitelem jednáme, ale zatím bez výsledku,“ shrnula Brindzáková.

Brněnské letiště a koronavirus
Od páteční půlnoci přestalo letiště v Brně na 30 dnů odbavovat komerční lety. Stejnou dobu platí také přerušení pravidelných linek a všechny sezonní nepravidelné lety.
S pravidelnými lety do Berlína plánovala původně společnost Ryanair skončit od dubna. Kvůli opatřením ale tato linka skončila dřív.