V úseku z Úvozu směrem na ulici Hlinky podél kláštera řidiči celý červenec neprojedou, uzavřená bude nadále také Výstavní ulice v křižovatce s Hlinkami. Částečně se omezí průjezd křižovatkou Veletržní ulice a Mendlova náměstí. „Do 21. července lidé částečně neprojedou Křížovou ulicí v úseku od Václavské po Mendlovo náměstí. Mezi 22. a 24. červencem bude uzavřený průjezd z Veletržní ulice rovně na Mendlovo náměstí směrem k Pekařské ulici,“ upozornila Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

O prázdninách budou šaliny do Starého Lískovce končit už v zastávce Osová.
Prázdninová omezení MHD v Brně: zkrácená trasa linky 1, osmička pojede jinudy

Omezení na náměstí zasáhnou kromě řidičů i tramvajovou dopravu. Frekventovaná linka 1 pojede z konečné v Řečkovicích pouze na Nové sady, linka 6 pojede v úseku z Moravského náměstí směrem na Poříčí odklonem Rooseveltovou, Nádražní a Hybešovou ulicí. „Chtěla jsem se šestkou dostat na Mendlák, ale nic nejelo. Začalo sto různých výluk, pořád samé rekonstrukce, už nevím, kudy se mám dostat tam, kam potřebuju. Asi se naučím lítat nebo si koupím rogalo, tohle už se nedá zvládat,“ stěžovala si v pátek odpoledne cestující v tramvaji.

Jedinou tramvají, která přes Mendlovo náměstí projede, se po dobu prázdninových výluk stane linka číslo pět, která jej na trase ze Štefánikovy čtvrti nevynechá po cestě do brněnských Pisárek. Náhradní zastávka vznikne v blízkosti náměstí alespoň v křižovatce Křížové a Václavské ulice, kde zastaví linky 2, 6 a 8.

Silnici v brněnské Bítešské ulici začne Ředitelství silnic a dálnic opravovat už v sobotu 2. července. Po celou dobu oprav řidiči projedou jedním jízdním pruhem v každém směru. Obnova vyjde na bezmála sedmašedesát milionů korun. „Součástí bude oprava povrchu vozovky v Pisáreckém tunelu, a to v troubě ve směru z D1 do centra. Uzavírka tohoto tubusu začne platit už od půlnoci z pátku na sobotu a potrvá zhruba deset dnů. V určité fázi budeme muset také uzavřít rampy na Bohunice. O termínu uzavírky budeme řidiče včas informovat,“ uvedla za ředitelství tamní mluvčí Lucie Trubelíková.

Autobusová zastávka - ilustrační foto.
Přijede? Dopravcům na jihu Moravy chybí údajně desítky řidičů autobusů

Hned o den později, tedy 3. července, se dělníci pustí do opravy vozovky v Hradecké ulici. „Opět zachováme režim jedna plus jedna, tedy jeden jízdní pruh v každém směru. Oprava povrchu silnice I/43 v Hradecké ulici vyjde na víc než sto dvacet šest milionů korun. Práce v tomto úseku dokončíme v polovině září,“ doplnila Trubelíková.

Výměna tramvajových kolejí a obnova povrchu zkomplikuje ruch chodcům i vozidlům ve frekventované Masarykově ulici v centru Brna. Opravy zahrnou úsek mezi Josefskou a Orlí ulicí, potrvají do konce srpna. „O prázdninách neumožníme průjezd tramvajových linek centrem Brna. Linku čtyři odkloníme Husovou ulicí, linku devět Rooseveltovou ulicí,“ zmínil dopravní ředitel podniku Jan Seitl.

Letní dopravní omezení v Brně:

Opatrní musí být po dobu prázdnin řidiči projíždějící Mendlovým náměstím.

Tramvajové linky 1 a 6 místem neprojedou, zastaví tam pouze linka 5 do Pisárek.

Výměna kolejí je v plánu také v Masarykově ulici. Auta projedou jedním pruhem.

Na Poříčí čeká šoféry úplná uzavírka Renneské třídy.

Do konce srpna se lidé směřující na Masarykovu ulici musí připravit na jednosměrný provoz k náměstí Svobody, dělníci budou pracovat vždy v jedné polovině cesty tak, aby druhá zůstala průjezdná. Ve směru k hlavnímu nádraží povede objízdná trasa po Orlí a Josefské ulici. Na komplikaci se musí připravit rovněž chodci, kvůli omezením projdou střídavě po jedné straně ulice.

Po dobu prázdnin neprojedou řidiči nájezdovou rampou z Kosmovy ulice na Sportovní, průjezd ulicí zkomplikují také stavební práce v úseku od Kosmovy do Křižíkovy ulice. Oprava silnice s sebou přinese od 10. července řadu omezení v Porgesově ulici. Práce potrvají do 18. srpna a uskuteční se v jednotlivých etapách. Po celou dobu však silničáři zachovají průjezd minimálně jedním jízdním pruhem v každém směru.

Výstavba protipovodňových opatření kolem brněnského Poříčí vstupuje od začátku prázdnin do další etapy. V úseku mezi Bauerovou ulicí a Renneskou třídou musí řidiči počítat s uzavřením poloviny vozovky blíže k břehu Svratky. Auta pojedou v každém směru v jednom pruhu. Jeden jízdní pruh u řeky se uzavře na Poříčí v úseku od Heršpické ulice po viadukt. „Zcela uzavřená bude Renneská třída od Vojtovy ulice po Poříčí, a také Táborského a Štýřického nábřeží včetně cyklistické stezky od Štýřického nábřeží po Kamennou ulici. Na Holandskou ulici se chodci dostanou po provizorním chodníku,“ sdělila mluvčí brněnského magistrátu Radka Loukotová.