„Pobyt u moře nám doporučila lékařka. Z koronaviru obavy nemám. Nepojedeme nikam daleko. Nebezpečí nákazy je podle mě podobné jako u nás. Budu dodržovat hygienická opatření a bydlet budeme na jednom místě. S ubytování problém nebyl. A testování? Ještě před měsícem a půl bych za testy s certifikátem zaplatila tři a půl tisíce. Teď je hradí pojišťovna,“ řekla Deníku žena, která si nepřála zveřejnit celé jméno. Redakce ji zná.

Podle zástupců cestovních kanceláří postupně stoupá zájem o pobyty právě v tradičních destinacích jako je Chorvatsko, Španělsko a Řecko. Zároveň jsou v kurzu také sousední země. Rakousko a Slovensko. „Do zahraničí určitě poletí na dovolenou více lidí než loni. Řada rodin vyrazí také autem do Rakouska, Polska a Itálie. Vidím to optimisticky, že se sezona oproti loňsku zlepší. Vadí mi ale, že se u nás podle tvrdých dat pružně neaktualizují údaje o ostatních zemích a opatření se nezvolňují. Například Tunisko, Keňa, Maledivy nebo Spojené Arabské emiráty jsou na tom ohledně nákazy koronavirem stejně jako řada evropských zemí i lépe. A přitom se stále označují za vysoce rizikové,“ uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Ilustrační foto.
Nová superporodnice v Brně: vyberou projektanta, stát má dvě miliardy korun

Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí jsou mezi zeměmi s vysokým rizikem nákazy koronavirem stále vedeny již zmíněné Chorvatsko, Řecko i Španělsko. Mezi extrémně rizikové pak patří Brazílie, Indie nebo Jihoafrická republika. „Osobně si myslím, že letos budou lidé cestovat spíše jen po Evropě. Stále ale cítím velkou nejistotu. Plánovat se v této době nedá prakticky nic. Podle mě se budou turisté rozhodovat na poslední chvíli vzhledem k aktuální situaci. My nabízíme aktivní dovolené na vodě, kolech nebo na motorkách a nejistota klientů je znát,“ poznamenal Libor Zabloudil z brněnské cestovní agentury.

Měnící se opatření a nejistota

Řada lidí nechce riskovat případné potíže, rychle se měnící nařízení a nejistotu. Dovolenou v zahraničí proto raději vynechá. „Zvažovali jsme Chorvatsko, ale všechno se tak rychle mění, že si uděláme dovolenou raději doma. Chceme být také ještě opatrní kvůli covidu a abychom ještě nezůstali s dětmi někde trčet. Vezmeme kola na auto a asi zakotvíme na Vranovské přehradě," řekl otec dvou dětí Jan Kabát ze Znojma.

Podle Jana Papeže nejsou ale domácí ubytovací kapacity vzhledem k násobnému zájmu českých turistů dostačující. „Máme tu čtyři a půl milionu lidí, kteří chtějí cestovat. Bez cizinců. Domácí cestovní ruch nemůže všechny pojmout. Kapacita na červenec a srpen je tu tak pro osm set tisíc lidí. Češi vyhledávají známá místa a jen velmi neradi hledají něco, co neznají,“ dodal Papež.

Letní dovolená
V hledáčku českých turistů jsou tradiční stálice Chorvatsko, Řecko a Španělsko.
Očekává se velký zájem o pobyty v tuzemsku.
Za letní dovolenou české domácnosti letos utratí podle odhadu ekonomů v průměru 25 tisíc korun.
Zhruba tři procenta Čechů si na dovolenou půjčí. Odpustit si ji musí asi čtvrtina domácností.

Ekonom Lukáš Kovanda Deníku sdělil, že letos se čeká nadprůměrný zájem o dovolenou v České republice. Za letní dovolenou české domácnosti letos utratí podle našeho odhadu v průměru 25 tisíc korun, i díky nahromaděným úsporám z doby pandemie. Zhruba tři procenta Čechů si na dovolenou půjčí. „Brát si úvěr na dovolenou je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které si s oblibou věší fotografie právě z dovolených,“ uvedl Kovanda.

Doplnil, že domácností, které si dovolenou nemohou dovolit, přitom není vůbec málo. Běžně si ji musí odpustit zhruba čtvrtina českých domácností. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.