Stejné vstupné jako v loňském roce zaplatí na většině koupališť v Brně návštěvníci také letos. Ačkoliv si mnoho z nich připravilo pro zájemce na nadcházející sezonu novinky, ceny ponechávají totožné. Důvodem jsou mimo jiné smlouvy s dodavateli energií, se kterými mají plovárny uzavřené výhodnější kontrakty do konce roku.

Už tuto sobotu se Jihomoravané ochladí v největším brněnském koupališti Riviéra nedaleko výstaviště. Kromě plavání v téměř stočtyřicetimetrovém bazénu nebo sjíždění tobogánu na ně čeká také další vyžití. Plážové sporty si zájemci vyzkouší na zrekonstruovaných kurtech, ve stejném duchu se ponese i animační program. „K dispozici bude profesionální trenér, který dokáže pomoct jak s naprostými základy pro nejmenší děti, tak se zlepšením techniky u dospělých. Chybět nebude ani tradiční beachvolejbalový turnaj,“ sdělil ředitel městské společnosti Starez-Sport Martin Mikš.

Za základní vstupenky návštěvníci brněnské Riviéry zaplatí stejně jako loni, tedy dvě stě čtyřicet korun. Zdražení neplánuje Starez-Sport ani v případě koupaliště v Zábrdovicích, jehož součástí jsou funkcionalistické lázně. Vstupné zdarma navíc po celý červen poskytnou žákům a studentům základních a středních škol. „Snahou je alespoň zčásti vynahradit nedostatek pohybu a tělesné výchovy ještě z dob pandemie. Proto jsme rádi, že tento rok můžeme sportovní areály otevřít naplno,“ uvedl primátorčin náměstek Petr Hladík. Koupání bez vstupného si školáci vychutnají vždy ve všední dny dopoledne.

Od kdy a za kolik se lidé na Brněnsku vykoupou:

Riviéra: sezóna od 28. května, základní vstupné 240 korun

Koupaliště Zábrdovice: sezóna od 28. května, základní vstupné 155 korun

Sportovní a rekreační areál Kraví hora: sezóna od 1. června, základní vstupné 150 korun

Biotop Brno-Jih: sezóna od 11. června, základní vstupné 150 korun

Aqualand Moravia: sezóna od 1. července, základní vstupné 999 korun

Stejnou částku jako v uplynulém roce si Brňané připraví také při návštěvě areálu na Kraví hoře. Venkovní bazény přivítají první zvědavce již 1. června, celodenní vstupenka vyjde na sto padesát korun. Změnou je pouze zlevněné odpolední vstupné, oproti loňsku se lidé vykoupou za stokorunu až od čtyř hodin odpoledne.

„Minulý rok to bylo od dvou, tentokrát jsme chtěli být férovější. Od příští sezony ale budeme nejspíš nuceni zdražit, a to kvůli novým tarifům za energie. Pak zřejmě nastane výraznější nárůst,“ odhadl ředitel Sportovního a rekreačního areálu Kraví hora Evžen Hrubeš.

Právě kvůli rostoucím cenám energií a narůstající inflaci se letos provozovatelé brněnského biotopu v Horních Heršpicích rozhodli pro zdražení. Brány přírodního koupaliště otevřou návštěvníkům 11. června. „Ceny jsme museli zvýšit. Stále nicméně tipuju, že budeme nejlevnější koupání v Brně, stejně jako loni,“ reagoval za Biotop Brno-Jih Lukáš Boula. Za jednodenní vstupné zaplatí lidé sto padesát korun, po třetí odpoledne pak stokorunu.

Na sezonu se bedlivě připravuje i největší český vodní park, Aqualand Moravia. Podobně jako v předchozích případech si nadšenci oproti loňsku nepřiplatí. „Základní vstupenky pro dospělé návštěvníky nebudeme oproti stávajícím cenám zdražovat. Naopak lidem chceme poskytnou možnost, jak je nakoupit výhodněji. Například prostřednictvím e-shopu nebo takzvaných Skluzaček, tedy trochu jiných permanentek s platností po celé prázdniny,“ zmínil marketingový manažer Aqualandu Tomáš Svoboda.

Alternativu však Jihomoravanům nabízí Brněnská přehrada, kde se vykopou zcela zdarma. Hned u pláže v brněnské Bystrci najdou molo, pobyt u vody zpříjemní na přelomu června a července první ročník festivalu Léto na Prýglu. „Na místě připravíme bohatý program se širokým sportovním vyžitím na souši i ve vodě. Aktuálně je v plánu jedenáct stanovišť, třeba laserová střelnice, stolní tenis, hokej, baseball nebo mobilní lanový park,“ vyjmenoval primátorčin náměstek Petr Hladík.