Letošní Svatomartinské bude lidem chutnat. To si myslí ředitel Vinařského fondu České republiky Jaroslav Machovec. Již v pátek, opět po roce, mohou lidé ochutnat svatomartinská vína, jimž prestižní známku Svatomartinské uděluje právě Vinařský fond. „Zrovna jako loni, vína jsou vydařená, svou svěžestí, ovocitostí a krásnou vůní," podotkl Machovec.

Svatý Martin, voják, který se stal biskupem a podle pranostiky přijíždí na bílém koni přinášející první sněhovou nadílku, je kromě jiného také patronem vinařů, kterým právě jedenáctého listopadu končila služba. Již po několik staletí se oslavy svátku světce pojí také s ochutnáváním vína. „Letos, zejména kvůli jarním mrazíkům, byla výnosově slabší sezona, na druhou stranu kvalita hroznů byla slušná," poznamenal Machovec.

Kdo byl svatý Martin?
- římský voják
- zobrazovaný je zejména jako voják na bílém koni, který se o svůj plášť podělil s žebrákem
- právě následkem této příhody se mu měl zjevit Ježíš a Martin přestoupil na křesťanskou víru, později se stal biskupem
- je patronem vojáků, koní, jezdců a vinařů

Značku Svatomartinské získají jen vína, která splní několik kritérií. „Svatomartinskými se mohou stát například jen lehčí typy vín, které mají maximálně dvanáct a půl procenta alkoholu. Při letošním hodnocení vín, kdy sommelieři vybírají vína, které si značku zaslouží, se projevila kvalita letošního ročníku. Většinou jsme vyřadili asi patnáct procent vzorků, letos jen deset," zdůraznil Machovec.

Ale dodal, že pokud víno značku nezíská, nesvědčí to o jeho nekvalitě. Mnozí vinaři také o značku neusilují a vína prodávají pod názvem mladá či radostná.

Lahví, se značkou Svatomartinské, lidé letos najdou přibližně dva miliony tři sta tisíc. Je to stejný počet, jako loni. Největším producentem Svatomartinského vína na českém trhu jsou Vinařství Mutěnice a Vinařství Neoklas. To do obchodů dodají rekordní objem, skoro půl milionu lahví. „Tento rok byl k vinařům přívětivý a hrozny se sklízely v dobrých podmínkách. Některé odrůdy Svatomartinských vín budou dosahovat parametrů vín přívlastkových," uvedl provozní ředitel Vinařství Mutěnice Václav Rusnok.

Kolik lahví svatomartinského se vyrobilo v posledních deseti letech?
- 2006 – 352 000
- 2007 – 526 000
- 2008 – 700 000
- 2009 – 1 100 000
- 2010 – 1 600 000
- 2011 – 1 980 000
- 2012 – 2 193 000
- 2013 – 2 019 000
- 2014 – 1 900 000
- 2015 – 2 300 000
- 2016 – 2 300 000 (odhad)

Svatomartinská vína začne v pátek nabízet i majitel vinoték ve Znojmě a Brně Petr Fila. „Letos budeme mít celkem osmadvacet druhů svatomartinského a dalšího mladého vína. Pětašedesát procent nabídky tvoří bílé, třicet procent růžové a pět procent červené. Nabídneme všechna mladá vína znojemských vinařů. Zájem je rok od roku větší," popsal Fila. Podle něj mají lidé rádi výrazná aromatická svěží vína.

Kromě vín se s oslavami svatého Martina pojí také dobré jídlo. Hlavním chodem je pečená husa. Kdo ji nestíhá připravit doma, může si ji dopřát v restauracích. Hned několik brněnských podniků zařadilo do nabídky svatomartinské menu.

Lidé si pečenou husu s variací zelí a bramborovými lokšemi mohou vychutnat třeba v restauraci Valoria. „Svatomartinské menu nabízíme kromě dnešku i o víkendu a příští týden. Ještě stále máme volná místa, ale hostům doporučujeme zarezervovat si stůl. Menu nabízíme každoročně, a zájem o něj je každým rokem větší. Lidé mají rádi klasiku, husu s lokšemi," popsala provozní restaurace Jana Protivová.

V moravské metropoli odstartuje letošní svatomartinské oslavy v pátek v jedenáct hodin na náměstí Svobody Svatomartinský košt. Martin na bílém koni přiveze první lahev letošního Svatomartinského následovaný průvodem, na lidi poté čeká degustace sto druhů svatomartinských vín.

Největší zastoupení mezi svatomartinskými víny bude mít bílá odrůda Müller Thurgau. „Vůně a chuť u odrůdy Müller Thurgau bude převážně jemně muškátová s tóny tropického ovoce a broskve," zhodnotil hlavní sommelier Národního vinařského centra Marek Babisz. Právě on zajišťoval letošní hodnocení vín, která usilovala o známku Svatomartinské.

Proč se na Martina jí husa?
O vztahu Martina, zobrazovaného jako rytíře na bílém koni, který se o svůj plášť dělí se žebrákem, a husy, existují 2 legendy.
Jedna tvrdí, že jednou se svatý Martin schoval v husníku. Některé zdroje uvádí, že se schovával před pronásledovateli, jiné, že ze skromnosti, před tím, než jej zvolili biskupem. Husy jej ale hlasitým kejháním prozradily. Za trest jsou proto nedílnou součástí svatomartinské­ho menu.
Druhá pověst zase tvrdí, že svatý Martin kázal v kostele, ale jeho slova husy z návsi narušovaly hlasitým kejháním. Protože Martin ani nemohl kázeň dokončit, vesničané husy zabili a upekli.

Jak připravit husu, hlavní chod svatomartinského menu?
Z husy oškubeme přebytečná brka, křídla uřízneme před prvním záhybem
Den před pečením husu musíme umýt a důkladně osušit. Poté ji nakmínujeme a osolíme
Necháme husu přes noc odpočívat v chladu. Maso díky tomu zkřehne, a provoní se kmínem
Dvě až tři hodiny před pečením husu vytáhneme z chladu a necháme ji odpočívat v pokojové teplotě
Husu naplníme oloupanými a nakrájenými jablky, hruškami a švestkami
Troubu předehřejeme na 130 stupňů, husu do pekáče vložíme prsíčky dolů
Husu pečeme pomalu a při nízké teplotě, v rozmezí 100 – 130 stupňů
Maso často proléváme výpekem, jinak se vysuší
V polovině pečení husu otočíme a propícháme vidličkou. Sádlo díky tomu vyteče
Na posledních 20 minut sundáme poklop pekáče, husu dopékáme odkrytou. Tím se na ní vytvoří křupavá kůrka. Ke konci pečení husu obložíme ovocem. Hotovou husu podáváme s bramborovými knedlíky

Kolik žije na jižní Moravě Martinů?
Na jižní Moravě žije 20 314 Martinů.
Jméno Martin je tak 8. nejčastější jméno Jihomoravanů.
V Brně žije 6 911 Martinů.
V celé republice má jméno Martin 187 420 lidí.
Jméno Martin je latinského původu, znamená bojovník nebo válečník

Svatomartinské tipy na víkend

Slavnosti v Brně

pátek, sobota a neděle od 11:00, pondělí a úterý

Svatý Martin na bílém koni v podání herce Martina Havelky přijede v pátek i do centra Brna. Spolu s pěti tisíci milovníky vína otevře první láhev vína a zahájí slavnosti. Prezentovat se bude sto různých vinařů. V sobotu na oslavy naváží Vinnosti svatého Martina. „Lidé budou mít možnost ochutnat sváteční husu se zelím a knedlíkem, ale také zvěřinový guláš a spoustu dalších tradičních dobrot," lákala k návštěvě organizátorka Markéta Štěrbová.

K oslavám se připojilo už více než jednadvacet vinařství. Odpoledne návštěvníky zabaví doprovodný program.

Kde: náměstí Svobody, Brno

Za kolik: 40 korun za degustační skleničku

Slavnosti ve Slavkově

sobota od 11.00

Svatomartinské husy a další speciality se spolu s letošním mladým vínem budou servírovat v kasematech zámku ve Slavkově u Brna. „Svatý Martin na bílém koni s sebou přiveze kromě lahví s vínem také program. Od jedenácti hodin prostory rozezní hudba. Na pódiu se budou střídat Karel Gott revival Morava a Cimbálová muzika Májek," zvala mluvčí zámku Veronika Slámová.

Kde: Zámek Slavkov- -Austerlitz

Za kolik: vstupné zdarma

Vítání Martina v Blansku

pátek až neděle, celodenní program

Slavnosti patrona se v Blansku roztáhnou do tří dní. „Akce letos slaví desáté výročí. Začínali jsme skromně, nyní je oblíbená a vyhledávaná, každý rok ji navštíví několik tisíc lidí," uvedl za pořadatele Jiří Kučera z blanenské radnice.

Slavnosti zahájí v pátek v 11.11 hodin zvonění v kostele svatého Martina. V sobotu v jedenáct hodin odstartuje letošní novinka, kterou bude soutěž v zimním plavání v přehradě Palava. Wanklovo náměstí bude patřit koštu vína a různých dobrot. V neděli v jedenáct hodin vyjde od kostela do zámeckého parku historický průvod v čele s Martinem na bílém koni.

Kde: zámecký park, kostel sv. Martina a další místa v Blansku

Za kolik: 50 Kč pro dospělé na nedělní jarmark v parku, jinak zdarma

Svatomartinský Mikulov

pátek od 11.00, sobota i neděle od 10.00

Město pod Pálavou ožije vínem, husími dobrotami a pestrou zábavou. Program začne v pátek v jedenáct hodin, kdy na Náměstí přijede svatý Martin na bílém koni. O jedenáct minut později pak dojde k hromadnému přípitku. „Přivítáme tím nový ročník svatomartinských vín," pozval mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Ve čtyři hodiny odpoledne v zámeckém Gajdošově sále posvětí první letošní vína. „Podávat se bude svatomartinská kachna a zazpívá Mužský pěvecký sbor z Březí," uvedl za organizátory vinař Vojtěch Pazderka.

V sobotu a v neděli mohou lidé zavítat také na svatomartinský jarmark.

Kde: Náměstí, Mikulov

Za kolik: zdarma

Slavnosti v Hnanicích

sobota od 14.00

Svatý Martin i do příhraničních Hnanic na Znojemsku. Slavnosti pořádá znojemský Spolek přátel Hroznové kozy. „K ochutnání budou nejen mladá vína, ale i husí speciality," pozvali zástupci spolku na webu. Spolek připomene stejně jako loni legendu o svatém Martinovi.

Kde: Hnanice, náměstí sv. Wolfganga, Sklepní ulice

Za kolik: zdarma

Vítání Martina v Hodoníně

v pátek od 11:11

Sedmý ročník ochutnávky svatomartinských vín začne dnes v jedenáct hodin na Masarykově náměstí v Hodoníně. „Za vlídného počasí se návštěvníci mohou těšit na slavnostní přípitek pod širým nebem", uvedl za pořadatele Josef Smetana.

K jídlu na Svatomartinských slavnostech nebude chybět pečená husa, škvarky nebo teplý svařák. Návštěvníci mohou vína ochutnávat od jedenácté hodiny do devíti hodin večer. V nabídce budou ty od vinařů z Podluží a Hodonínska.

Kde: Masarykovo náměstí v Hodoníně

Za kolik: zdarma