Letos zabodoval třeba u Martina Strouhala. „Je o moc malebnější než náměstí Svobody. Zelný trh se mi líbí i jako náměstí, hlavně díky architektuře,“ zmínil Brňan.

Přesto, že u něj vede tradiční Zelňák, ocenil i moderní sněžítko a prosklené stánky na náměstí Svobody. „Vajíčko na fontáně je pěkné a moderní stánky jsou super. Mám rád moderní styl. Jenom jsem zklamaný, že je málo osvětlení a ozdob na okolních domech,“ řekl.

Naopak studentce Michaele Benešové trhy na náměstí Svobody nic neříkají. „Jsou tradičně komerční a není tam nic zajímavého. Třeba stromek je ale hezčí než loni,“ zmínila.

Letošní novinkou vánočních trhů bylo rozšíření stánků s jídlem na celé Dominikánské náměstí. Loňská varianta, kdy stánky zabíraly jen čtvrtinu plochy, u Brňanů kvůli nedostatku vánoční atmosféry propadla. Letos si však nemohou náměstí vynachválit. „Trhy na Dominikánském jsou rozhodně lepší než loni, protože je tam více místa, kde si jídlo vychutnat, a taky tam krásně vyniká vyřezávaný betlém,“ zhodnotila studentka Barbora Plačková.

Pozitivní reakce na přesun betlému z náměstí Svobody zaznamenal i pořadatel trhů, brněnské Turistické informační centrum. „Letos se nám podařilo významně posunout kupředu kvalitu sortimentu a estetickou hodnotu tržišť. Brněnské trhy oceňují i návštěvníci ze zahraničí a Janek Rubeš, držitel ceny Křišťálová lupa 2017 pro nejvlivnějšího člověka českého internetu, označil naše vánoční trhy ve svém videoblogu Honest Guide jako nejlepší vánoční trhy v Evropě,“ zhodnotila mluvčí centra Gabriela Peringerová.

Popularitu trhů v Brně lze znát i na množství lidí, kteří na ně zavítají. „Trhy letos byly dost přeplněné a tím pádem bylo i dost málo místa, kde si v klidu sníst jídlo,“ podotkla Brňanka Dominika Urbancová.

Letos nastala změna i v programu na náměstí Svobody. Večerní kino nahradily každodenní koncerty, kde si zahrály i nové mladé kapely. Vystoupil na nich i Filip Živný s kapelou Od ucha k uchu. „Zažili jsme úžasnou atmosféru, lidi i přes zimu a déšť vydrželi celý koncert pod pódiem a když člověk vidí z pódia rozsvícený nazdobený Svoboďák plný lidí, co upíjí punč, poslouchají jeho písničky a těší se na Vánoce, je pro hudebníka nejlepší dárek,“ vyznal se.

Spokojení jsou i pořadatelé trhů na Moravském náměstí a Zelném trhu, městská část Brno-střed. „Letošní Advent na Zelném trhu jsme šperkovali jen o drobnosti, jeho kvalita je dlouhodobě osvědčená. Na Moravském náměstí mají zase velký úspěch tančírny,“ uvedl starosta Martin Landa.