Zatím posledního mrtvého bezdomovce našli policisté na Nový rok ráno. I on patrně umrzl. „Není to ale jediná možnost, kterou vyšetřujeme. Mohlo mu také selhat srdce nebo se mohl něčím předávkovat. Úplně jasno budeme mít až po pitvě,“ upozornila mluvčí jihomoravských policistů Soňa Svobodová.

Úkryt ve sklepě

S podobnými případy se policisté i strážníci setkávají každou zimu. „Promrzlé bezdomovce nacházíme několikrát denně. Začátkem prosince jsme navíc našli mrtvého muže v zahrádkářské kolonii v Králově Poli a krátce po Vánocích jsme našli mrtvého bezdomovce také poblíž sklepa domu v Kotlářské ulici,“ řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Muž se tam patrně šel schovat před mrazem. Právě sklepy jsou totiž oblíbenými zimními úkryty bezdomovců. „Schovávají se ale i poblíž půd, na schodech či v chodbách nájemních domů,“ vyjmenovala některé skrýše bezdomovců Kapitančiková.

Nájemníkům a majitelům domů se však nelíbí, že k nim bezdomovci v zimě míří. Často proto volají strážníky. „Bezdomovci většinou v těch domech vydrží jen pár hodin, pak si jich někdo všimne a musí pryč. Občas se jim ale podaří se takto ubytovat i na několik dní,“ sdělila Kapitančiková.

Nájemní domy nejsou jedinými místy, kde se snaží bezdomovci čelit mrazivému počasí. Přes den se chodí zahřát třeba do nákupních center. Často se objevují i v obchodní galerii Vaňkovka. „Vždy, když klesnou teploty, přijdou se ohřát i k nám. Většinou si na ně nikdo nestěžuje. Když se chovají spořádaně a nepijí alkohol, necháváme je u nás. Samozřejmě ale jen v provozní době centra,“ řekl ředitel galerie Vaňkovka Martin Kondrát.

Přítomnost bezdomovců ve vozech hromadné dopravy naopak přidělává problémy brněnskému dopravnímu podniku. „Občas jsou špinaví a páchnou. Většinou to ale vyřešíme dohodou. Když však nechtějí vystoupit, zavoláme na pomoc strážníky,“ řekla mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová.

Noclehárny nestačí

Brňané, kteří nemají vlastní domov, mohou využít brněnské azylové domy a noclehárny. Podle ředitele Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně Pavla Kosorina mají bezdomovci o jejich služby zájem. „Míváme plno. V noclehárně je každou noc asi dvacet lidí a když mrzne, otvíráme také krizové centrum. Přes den jim pomůže třeba nízkoprahové centrum,“ uvedl Kosorin.

Podle některých bezdomovců nejsou služby nízkoprahového centra dostatečné. „Člověk tam může být jen asi hodinu, pak musí zase ven. A noclehárny jsou pro bezdomovce, kteří se tam zaregistrují a spí tam pravidelně. Krizové centrum navíc otvírá až v deset hodin večer, takže do té doby musíme stejně mrznout venku. A na Silvestra měli zavřeno,“ stěžoval si bezdomovec Jaroslav Barviš.

Podle něj nemají nyní lidé bez domova moc možností, jak se zahřát. „I když jsme třeba umytí, tak nás odevšud vyhazují. Stačí, když vidí, že máme batoh a spacák,“ dodal Barviš.