Půjde o první obecní byty v Lelekovicích. Podle některých místních už ale bylo na čase. „Moji rodiče celý život žili ve velkém domě na vesnici. Tatínek před časem zemřel a pro maminku je starost o velký dům nad její síly. Prodat jej a kupovat a zařizovat nový byt na prahu osmdesátky? Jít do komerčního pronájmu v Brně, kde člověk nikoho nezná a nemá záruku, že pronájem bude dlouhodobý?" svěřila se se svou rodinnou situací Lenka Šefferová z Lelekovic.

Podobných osudů zná spousty. Pracuje jako knihovnice a lidé se podle jejích slov chodí do knihovny také vypovídat. „Případů, kdy starost o dům a zahradu jde jen obtížně zvládat, je opravdu hodně. Přitom ale lidé chtějí zůstat v místě, kde jsou i po celý život, kde mají své kořeny, sociální kontakty, oblíbená místa, kde jsou prostě doma," popsala Šefferová.

Projekt je podle starosty Lelekovic Aleše Mikauše teprve v začátcích. Předpokládá ale, že by v nově zakoupeném domě v Zahumení ulici mohlo vzniknout šest bytů. „Zůstanou v majetku obce a budou pronajímány jako sociální, třeba penzistům," potvrdil Mikauš.

Obec dům koupila za osm a čtvrt milionů korun. Cena přestavby bude podle starosty jasná až po vzniku projektu. Zhruba dvoutisícové Lelekovice si plánují zažádat o dotaci na plánovanou rekonstrukci.

Jak jsou na tom jinde?

Podobně jako dosud Lelekovice nepronajímají žádné obecní byty například Rajhradice, Moravany či Babice nad Svitavou.

Jiná je situace třeba ve Zbraslavi. Tam obec nabízí sedm podporovaných bytů se sníženým nájemným, jeden rodinný dům a dva byty pak pronajímá za tržní cenu.

„Bytů máme nedostatek, je poptávka po nájemním bydlení. A to jak ze strany penzistů, tak mladých rodin. Plánujeme výstavbu bytových domů a připravujeme obecní pozemky pro výstavbu dalších rodinných," sdělila zbraslavská starostka Jana Valová.

Čebín vlastní téměř třicítku bytů, které pronajímá zejména rodinám s dětmi a důchodům. Také zde poptávka podle vedení radnice dlouhodobě převyšuje nabídku. Pronájem získají přednostně obyvatelé s trvalým pobytem v Čebíně a osoby v tíživé životní situaci. Ceny se pohybují od sedmdesáti do devadesáti korun za metr čtvereční.

Podobná situace je také v Hrušovanech u Brna. „Vlastníme dům o dvaačtyřiceti bytech, dále menší dům o třech bytech. V roce 2017 byla dokončena přestavba bývalé prádelny u bytového domu, a vznikly tak dva malé sociální byty. Vlastníme také tři sociální byty v prostorách bývalých kluboven u sportovní haly, které mají společné sprchy a toalety. Navíc máme dva rodinné domy, jeden je původní domek správce sportovní haly, druhý obec koupila ze strategických důvodů a umožňuje provizorní bydlení," vyjmenoval starosta Hrušovan u Brna Pavel Kadlec.

Starost o bydlení má také bezmála třítisícový Ořechov. „Vlastníme pár bytů. Některé jsou pouze pro seniory a u těchto je dané usnesením zastupitelstva , za jakých podmínek je lze pronajmout. Jeden byt jsme opravili a máme v něm ubytovány v současné době Ukrajince. Další mají komerční charakter," upřesnil ořechovský starosta Tomáš Dudík.

V Modřicích, jež těsně sousedí s Brnem a zajíždí do nich také brněnská městská hromadná doprava, vlastní šestaosmdesát bytů. „Bydlí v nich modřičtí občané. Při uvolnění bytu navrhuje tři nejvhodnější kandidáty komise sociálně-zdravotní při radě města Modřice. Ta má k tomu kritéria a bodové ohodnocení. Konečné rozhodnutí při výběru nejvhodnějšího kandidáta pak přísluší radě," vysvětlil modřický starosta Libor Procházka.