Jde buď o záměrnou lež, nebo neznalost základních pojmů. Obojí je na pováženou. Opoziční zastupitelé brněnských Černovic kritizují prodej pozemku tamnímu radnímu Janu Königovi z KDU-ČSL, protože v žádosti neuvedl pravdivé informace. Na posledním jednání zastupitelstva se kvůli tomu strhla bouřlivá diskuse. Vystoupení opozice označili koaliční politici za šaškárnu či národní divadlo.

Probíranou parcelu tvoří zahrada za rodinným domem Königových, který stojí v Charbulově ulici. Radní ji chce spojit se dvěma sousedními pozemky, kde se nachází právě budova a také dvůr za ní. V žádosti napsal, že vlastníkem je on. V katastru nemovitostí je ale jako jejich majitel uvedený Königův syn Marián. Podle Königa má syn pozemky napůl společně s jeho matkou. „Je to v rámci rodiny,“ podotkl radní. Upozornil zároveň, že o pořízení pozemku si požádal v době, kdy nebyl zastupitelem.

Prodej pozemku

O prodej žádá černovický radní Jan König.

V žádosti nepravdivě uvedl, že je vlastníkem dvou sousedních pozemků.

Kritizují to opoziční zastupitelé, kteří špatný údaj považují za lež či nevědomost.

Podle bývalého starosty a lídra uskupení Společně pro Černovice Ladislava Kotíka je podružná skutečnost, že parcely vlastní rodinní příslušníci Königa . „Vlastník je vlastník a úkolem zastupitelů ani úřadů není zkoumat rodinné vztahy. Buď jde o nevědomost, což je u radního špatně, nebo o lež, a to je taky špatně,“ řekl Kotík.

Opoziční zastupitelé navrhli bod z jednání stáhnout a materiál doplnit o správné údaje, ale neuspěli. Koalice následně prodej pozemků odhlasovala. Pro zvedl ruku i König, předtím nahlásil podjatost. „Zákon tento postup připouští,“ poznamenal.

Starostka Petra Quittová z hnutí STAN považuje špatné údaje v žádosti Königa za formální pochybení, které nebylo důvodem pro stažení materiálu z jednání zastupitelů. „Předem nás na radě informoval, kdo je majitelem pozemku. Ukázal nám list vlastnictví, na základě něho vlastníka známe,“ uvedla Quittová.

Někteří obyvatelé městské části se nad nesprávností v žádosti podivili. „Zastupitel by neměl lhát. Je to velmi špatný ukazatel kvality radnice. Jak mají občané dodržovat zákony, když jim nejdou politikové a úředníci příkladem?“ ptal se tamní obyvatel Jaromír Zahrádka.

Diskutovaný pozemek o ploše přesahující osm set metrů čtverečních má König aktuálně od černovické radnice v pronájmu od roku 1998. S jiným využitím než pro zahradu tam nepočítá.

Poté, co záměr prodeje pozemku schválili v Černovicích, se budou žádostí zabývat na magistrátu. Vlastníkem parcely je totiž Brno, černovická radnice ji má pouze ve správě. Konečné slovo pak připadne na městské zastupitele, kteří o návrhu definitivně rozhodnou.

Současná černovická koalice má jedenáct hlasů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Své současné oponenty vystřídala v čele radnice loni v květnu.