Jeho účelem je zvýšení teoretické přípravy a praktických dovedností všech složek integrovaného záchranného systému. „Simulační místnosti umožňují vytvářet nejrůznější a mnohem realističtější podmínky provedení zásahu v jakékoli denní době, včetně úplné tmy, ve výškách i nad volnou hloubkou,“ popsala ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

V Moravském zemském muzeu najdou nově návštěvníci výstavu mapující módu na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jmenuje se Jako růže.
Jako růže. Výstavu dobové módy v muzeu zdobí i blůza manželky Karla Absolona

Noví i přeškolovaní záchranáři, hasiči nebo policisté tak mohou trénovat třeba na sedmimetrové lezecké stěně, v plně vybavené sanitce i v simulovaném bytě se sociálním zařízením. „Kurzy záchranářů jsou pro nás velmi přínosné. Práci policistů zdokonalily a vedly i k záchraně životů,“ pochvaloval si ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Ve středisku přibyly čtyři nové simulátory, které se chovají stejně jako pacienti. „Komunikují prostřednictvím lektora. Lze na nich vše vyšetřit. V sanitce si lze nacvičit, jak se chovat, když se pacientovi při převozu třeba zastaví srdce,“ přiblížila novinky náměstkyně pro vzdělávání a krizovou připravenost záchranky Jana Kubalová.

Ilustrační foto
Opraví zanedbané obecní byty v Černých Polích. Za sto milionů od města

S výstavbou budovy propojené se základnou záchranářů začali dělníci v srpnu v roce 2018. „Podmínky komplikoval nepřetržitý provoz,“ přiznal technické potíže náměstek záchranářů Pavel Chvalina.

Celkové náklady projektu přesahují 110 milionů korun.