Hrobka patří k mimořádným historickým památkám. „Její klasicistní architektura není pro Moravu příliš typická," upřesnil ředitel brněnského památkového ústavu Zdeněk Vácha. Jde také o jediné evropské pohřebiště panovníků jednoho státu, které se nachází na území státu cizího.
rod Lichtenštejnů:
- knížecí rod panující v Lichtenštejnsku, hlavou rodu je nyní Hans Adam II
- patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě
- vlastní značný majetek v Rakousku a dříve patřili k nejbohatší šlechtě na Moravě
- jejich nejvýznamnějšími sídly byly především zámky Valtice a Lednice
- o všechen majetek u nás přišli roku 1945, protože údajně spolupracovali s nacisty, podle historiků jsou však důkazy sporné
Do hrobky v důsledku zaneseného odvětrávání zatékalo a vlhkost škodila dřevěným sarkofágům. „Nejprve jsme museli zajistit statiku celé budovy. Pak následovaly restaurátorské práce," popsal ředitel vídeňského Lichtenštejnského muzea Johan Kraeftner, který na renovaci dohlížel.
Poté následovala oprava fasády. „Z původní omítky, která pocházela z devatenáctého století, už zbyl jen kamenný podklad," nastínil stav před rekonstrukcí Kraeftner.
Na restaurování spolupracovali čeští odborníci s kolegy z Rakouska. Přestože hrobku vlastní český stát, opravy platilo Lichtenštejnsko. „Přetrvává u nich silná rodinná tradice. Ve Vranově jsou pohřbeni jejich předci," vysvětlil Vácha, proč se Lichtenštejni rozhodli, že všechny opravy zaplatí.
Kromě opravy železné brány, která k hrobce vede, už kníže podobné investice do bývalého majetku Lichtenštejnů na Moravě neplánuje.
KATEŘINA IŠTVANOVÁ