Takové případy se stávají například u divadla Radost. „Velmi často jsou tam kontejnery obložené křesly, velkými krabicemi a dalším odpadem, který by měli lidé vyvést do sběrného dvora,“ řekla mluvčí Brno-střed Kateřina Dobešová.

Brno - Fanoušci ze zaplněných tribun sledovali závody letošní motocyklové Velké ceny na brněnském Masarykově okruhu.
Rossi zůstává největší ikonou. Přes 186 tisíc fanoušků si užilo Velkou cenu

Odložené skříně, židle a podobné věci popelářům přidávají práci. „Naši zaměstnanci takový odpad nemohou vyvézt, protože ve voze jsou lisovací lopatky, které by se mohly poškodit. Na místo pak musíme poslat speciální nákladní auto,“ vysvětlil mluvčí odpadové společnosti SAKO Martin Drozd.

Co lidé mohou vozit do sběrného dvora
Bezplatně:
- starý, čalouněný nebo plastový nábytek, stoly, židle, postele a matrace
- koberce, linolea
- dětské autosedačky
- biologický odpad ze zahrádek a domácností
- nebezpečný odpad
- kovy (přijímány zdarma, nejedná se o výkup)
- elektrospotřebiče
- baterie

Za poplatek:
- stavební suť
- pneumatiky

V Tuřanech se snaží udržovat okolí kontejnerů čisté i svépomocí. „Nepořádek u kontejnerů musí uklidit zaměstnanci naší úklidové čety. Nedávno odstraňovali i velké černé skládky u železniční trati,“ řekl starosta Tuřan Radomír Vondra.

Podle Vondry u kontejnerů občas nechávají odpad stavební firmy. „Někdy člověk vidí, jak u kontejnerů zastaví firemní auto a vyloží odpad ze stavby,“ svěřil se.

Podle policejní mluvčí Terezy Kadrnožkové může firma, která takto znečistí veřejné prostranství, dostat pokutu až milion korun. Pokud podobný přestupek spáchají lidé, můžou jim strážníci dát pokutu do deseti tisíc. „Od začátku roku jsme řešili sedm případů znečištění kontejnerového stání a šestačtyřicet černých skládek. Na místa, kde se nepořádek objevuje opakovaně, můžeme nainstalovat i přenosné kamery,“ vysvětlila mluvčí.

V Maloměřicích a Obřanech kontejnerová stání často znečišťují zahrádkáři. „V letním období lidé, kteří jezdí do zahrádkářských oblastí, nechávají komunální odpad u kontejnerů na tříděný odpad, když se vrací zpět domů. Místní si pak stěžují, že je v neděli večer u kontejnerů nepořádek. Je to každý týden stejné,“ postěžovala si starostka městské části Klára Liptáková.

V Bohunicích a ve středu Brna mají problém i s odpadkovými koši. „Lidé do nich hází pytlíky s domovním odpadem, které se zaseknou na vrchu koše. Další odpadky pak z koše padají nebo je rozfouká vítr,“ vysvětlil bohunický starosta Antonín Crha.

Starý nábytek, nebezpečný odpad a zbytky rostlin lidé bezplatně odvezou do sedmatřiceti sběrných středisek v Brně. Zaplatí pouze za pneumatiky a stavební suť. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval dříve, lidé také mohou pomocí mobilní aplikace upozornit na plné kontejnery popeláře, kteří je díky tomu vyvezou přednostně.

LADISLAV ZOUHAR

Restaurátoři několik týdnů pracují na obnově původní barokní výmalby sálu radních brněnské Nové radnice.
Restaurátoři se snaží zachránit vzácnou barokní výmalbu na Nové radnici