Tablety pomáhají překonat virovou infekci a předcházet rozvoji závažné formy onemocnění covidu. Lék je vhodný pro užívání v počátečních fázích onemocnění dvakrát denně po dobu pěti dnů.

Studie potvrzují, že pokud je podaný do pěti dní od prvních příznaků Covid-19, jeho účinnost snížit riziko hospitalizace a úmrtí je osmaosmdesát procent. „Lékař může tablety Paxlovid předepsat pacientům, kteří splňují alespoň jedno z kritérií, mezi kterými je například věk pětašedesát let a vyšší, obezita, cukrovka, chronická plicní, ledvinná nebo neurologická onemocnění. Dále lidem, kteří jsou v biologické nebo onkologické léčbě,“ vyjmenoval přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petr Husa.

Lékárna - Ilustrační foto
Kašel, angína: s ochlazením v Brně přibylo nemocných. Posiluje i covid

Na druhou stranu má podle něj Paxlovid významnou řadu stavů, kdy léčiva v těle na sebe vzájemně působí. Ty musí předepisující lékař zvážit.

Paxlovid je od září k dispozici ve vybraných zdravotnických zařízeních, mezi ně se nově řadí i fakultní nemocnice v Bohunicích. „Díky plánované novele zákona, by výdej perorálních antivirotik mohl být v blízké době v jakékoli lékárně v republice. Základem je ovšem to, aby lékaři na tuto možnost mysleli a léčivo předepisovali,“ říká vedoucí nemocničních lékáren FN Brno Šárka Kozáková.

MARIE BRÝŽOVÁ