Urážení protestantů nabírá na obrátkách. „Studenti, že? Jste úplně blbí, magoři!“ křičí blondýna v černém. Ke studentům se vrací ještě několikrát a vysvětluje jim, že se mají podívat na televizi, aby zjistili, co se v Evropské unii vlastně děje.

Protestanti však dál klidně stojí před bránami hřbitova a s lidmi ochotně diskutují. „Protestujeme proti přítomnosti Nočních vlků. Je to proputinovská stalinistická skupina, která zamlčuje zločiny masového vraha Stalina. Otevřeně podporují vojenskou agresi proti Ukrajině,“ představuje důvody protestu Ondřej Zeman.

Proti uctění památky padlých vojáků nic nenamítá. „Je správné uctít vojáky Rudé armády, kterým děkujeme za jejich oběť. Noční vlci ale tady nemají co dělat. Není vhodné, aby právě oni uctívali památku padlých,“ dodává Zeman.

Horlivě s mladými protestujícími diskutuje i Milan Šklíba. Jejich postoj se mu nelíbí. „Protestanti tu akorát šíří nenávist. Asi mají v sobě nějaký gen nenávisti, který mě chybí. Já si naopak vážím vojáků, kteří se pro nás obětovali. Stalin nás zachránil,“ říká muž.

Jako zachránce nevidí Stalina ani náměstek jihomoravského hejtmana Jan Vitula. Noční vlky v Brně nevítá. „Je to propagandistická Putinova parta, která jen provokuje. Máme svobodu pohybu, ale ať jezdí po Krymu, když si ho zabrali. Do Unie bych je nepouštěl,“ řekl ji dříve pro Rovnost politik.

Kromě hádek pietní akt doprovázela i drobná potyčka. Vysokému muži s culíkem se nelíbila vlajka homosexuální komunity a Evropské unie trčící z batohu jednoho mladíka. Vrhá se na něj a vlajku shazuje. Na pomoc se však řítí další lidé a agresora odvádějí. Policisté situaci uklidňují.

K rozhádané skupině lidí se blíží dav v černém. Nesou si vlajky Sovětského svazu, České republiky či Kazachstánu. Noční vlci si však protestantů nevšímají. Projdou kolem nich a u památníků pokládají za zvuků ruské hudby věnce. Ochotně pózují s vlajkami.

Jakmile vzdají úctu padlým, odcházejí. Vracejí se opět kolem protestantů. Tentokrát si jich ale všímají více. Fotí si je, někteří s nimi i diskutují. Jeden z vlků přichází k muži držícímu vlajku homosexuální komunity a chce se s ním vyfotit. Jakmile cvaknou foťáky, vlk se obrací k muži. „Takže ty jsi opravdu gay? No to se podržte, já mám fotku s gayem z Evropské unie!“ směje se muž v koženém oblečení.

Místo před hřbitovem se vylidňuje. Odchází poslední z návštěvníků. Volají hanba a plivou před demonstranty. Ty to však netrápí. „Děkuji, že jste všichni přišli a chovali se slušně,“ loučí se Ondřej Zeman.