Do konce září bude jasné, které projekty mohou představitelé města uskutečnit. „Skončila fáze získávání veřejné podpory. Proveditelnost podpořených návrhů posoudí úředníci. Vyjádří se i představitelé městských částí. Finální hlasování o vítězných projektech bude v listopadu,“ informoval radní Brna pro participaci Tomáš Koláčný.

Lidé podporovali nápady na webu nebo pomocí podpisových archů. Nejvíce hlasů na webu dostal návrh na vybudování cyklistické dráhy plné boulí a klopených zatáček, zvané pumptrack, pod Šťouračovou ulicí v Bystrci. Návrh podpořilo 957 lidí. „Zájem mě velice těší a mám obrovskou radost. Pro prezentaci jsem napsal pouze jeden status na Facebook. Vlna podpory, která se strhla, mě ohromila. Je to jen důkaz o tom, že projekt má smysl,“ prohlásil autor návrhu Jakub Vodička.

close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Velmi populární byl také návrh na vybudování místa pro lukostřelbu se 688 hlasy. Vyrůst má na louce u Kníničské ulice v Žabovřeskách. „Lukostřelba je atraktivní sport a mnoho lidí ji chce zkusit. Chceme nabídnout možnost pro každého si sport vyzkoušet, půjčit si vybavení a absolvovat instruktáž,“ vysvětlil předkladatel Vít Zenkl.

Druhý ročník dáme na vás
∙ Lidé rozdali na webu dohromady 35938 hlasů, kterými mohli podpořit nejlepší projekty.
∙ Navrhovatelé přihlásili 133 projektů, 65 z nich získalo podporu.
∙ Kdyby představitelé města uskutečnili všechny projekty, utratili by za ně 182 milionů korun.
∙ Lidé v listopadu z nejúspěšnějších vyberou projekty za 30 milionů korun.

Dohromady lidé podpořili ve druhém ročníku participativního rozpočtu jedenadevadesát projektů. Nejvíce z nich se týká Brna-středu. „Sdíleli jsme informace na Facebooku i ve zpravodaji městské části. Lidé se dobře zapojili i loni a z prvního ročníku máme vítězné projekty,“ uvedla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Na rozdíl od loňského ročníku podpořili lidé i projekt ve Starém Lískovci. Vzniknout podle něj má relaxační rodinné hřiště s altánkem, houpacími sítěmi i ohništěm. Líbí se 353 hlasujícím. „Projekt se nám líbí. Navrhovatel s námi návrh konzultoval. Je to něco, co u nás ještě nemáme,“ sdělil místostarosta městské části Jiří Dvořáček.

Třiatřicet projektů i přes snahu navrhovatelů dostatečnou podporu nezískalo. Jedním z nich jsou nové lavičky na rohu Burešovy a Cihlářské ulice. Potřebných tři sta hlasů návrh nezískal asi o padesát hlasů. „Podpisy jsem sháněla na třídní schůzce syna, u kolegů v práci i u přátel,“ popsala marnou snahu předkladatelka Markéta Valečková.