„Ministerstvo připravilo takzvaný transformační program, kdy chce časem všechny postižené co nejvíce začlenit do společnosti. Týká se to i našich klientů. Ti však o navrácení mezi lidi, kteří jim mnohdy ubližovali, nestojí,” sdělila ředitelka.

Ústav se stará v současnosti o 109 zrakově postižených. „Ti jsou tady zvyklí a spokojení. Někteří tu žijí desítky let a návrat mezi lidi by nezvládli,” tvrdí Křiváková.

Ministerstvo: Zrušení neplánujeme

Podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové si však plán ministerstva ředitelka vysvětluje špatně. „S rušením centra v Chrlicích nepočítáme. Pouze školíme tamní personál, aby lépe odhadoval ty, kteří ústavní péči už nepotřebují a pomáhal jim navrátit se k běžnému životu. Zmínky o rušení ústavu považuji za poplašnou zprávu,” sdělila mluvčí.

Ředitelka Křiváková se však i přes ujištění ministerstva zrušení ústavu obává. „Plánovaná transformace se nás logicky musí dotknout. Ale více by se mělo myslet na ta zařízení, která jsou ve špatném stavu a nejsou peníze na jejich opravy. Do našeho ústavu se investovaly miliony korun, tak nevím, proč by se měl rušit,” sdělila Křiváková.

Čtyři tisíce podpisů

Osud zařízení není lhostejný ani lidem z Chrlic. „Ústav tu má dlouhou tradici a pomáhá těm, kteří jej potřebují. Má dobrou polohu u letiště i blízko dálnice, takže se obávám, že ho chce pro sebe nějaká firma a může klidně za jeho zrušení lobovat,” řekl například František Bedřich, který se chystá co nejdříve přidat svůj podpis na petici proti rušení ústavu. „Tu už podepsalo asi čtyři tisíce lidí. I to svědčí o tom, že děláme dobrou práci,” řekla ředitelka Křiváková.

Ta také chce v nejbližší době založit občanské sdružení, které bude hájit práva klientů ústavu. „Máme podporu u zdejších obyvatel i chrlické radnice. Chceme udělat co nejvíce pro to, aby u nás mohli nevidomí zůstat i v budoucnosti,” dodala ředitelka.