Doslova za pár korun tam lze nakoupit skleničky, talíře, mixér, sporák, vysavač, ale i motor, čerpadlo či poštovní schránku.
„Chodím sem vždy pro konkrétní věc. Dnes jsem si pořídil bezdrátový elektrický zvonek za sto deset korun. V obchodě stojí tři sta. Mám radost, je na něj ještě rok a půl záruka,“ svěřil se před Zlevněnkou v Křenové ulici Dušan Nechvátal.

Zlevněnka nabízí vše od kuchyňky po dílnu, nové i použité zboží. „Lidé mohou přinést starší věci do komise, vykupujeme i nové zboží ze skladů firem nebo získáváme zboží z exekucí,“ popsal princip majitel prodejny ve Štefánikově ulici Petr Pavlík. Například plastový šuplíkový program pro kutily do dílny, který jeden z brněnských hobby marketů nabízel za tři sta korun, mají ve Zlevněnce ve Štefánikově ulici za třicet korun.

„Je to nové zboží ze skladu, ještě s visačkami,“ uvedl Pavlík. Za pětikorunu pak prodává závitová očka ze zkrachovalé továrny, jejichž prodejní cena je běžně sto devadesát korun.

Skleničky na víno do komise přinesla do prodejny důchodkyně Eliška Vágnerová. „Je mi to líto, je vyhodit. Chystala jsem vnučce výbavu, ale nechce je. Zkusím je prodat po desetikoruně,“ doufá důchodkyně.

Další zákaznice si vybrala talíře a hrníčky. „Není to kompletní servis, ale mně to na kolej stačí,“ pochvaluje si koupi za padesát korun studentka Lenka Hanušová.

Zlevněnky se spotřebním zbožím mají výhodu. Zatímco stejné prodejny, které nabízí zlevněné potraviny, jsou pod drobnohledem Státní zemědělské a potravinářské inspekce, nabízeného spotřebního zboží ve zlevněnkách si inspektoři nevšímají. „Nemáme tam co kontrolovat. V potravinách se zlevněným zbožím musíme sledovat a rozlišovat zboží s datem spotřeby a minimální trvanlivosti,“ uvedla inspektorka Martina Šmídová.

Podle ekonoma Jana Kováře zákazníků ve zlevněnkách přibude. „Hlavně před Vánoci. Navíc lidé teď víc šetří,“ řekl ekonom.
Pravou Zlevněnku by zákazník neměl najít nikde jinde než v Brně. „Název sice zdomácněl a dává si jej každý bazar, ale my máme toto jméno patentované. A mrzí nás, když nám někdo vysokými cenami kazí jméno,“ podotkl majitel prodejny Pavlík.