Nebudou chybět hosté z Polska, Slovenska či Nizozemí. „Na akci vystoupí mimo jiné dvojnásobná držitelka titulu Designér roku v cenách Czech Grand Design Lucie Koldová,“ poznamenala za organizátory Sarah Szökeová.

Festival odstartoval včera a trvá až do neděle. „Letošním tématem je Re… Znovu promyslet, znovu použít, znovu nadesignovat. Zvlášť v současné situaci se ukazuje důležitost neustále měnit zaběhnuté postupy, pružně a rychle reagovat na nové příležitosti i hrozby. A právě v tomto směru je design užitečným nástrojem,“ dodala Szökeová.

Na přednášky i lekce jógy lidé chodí do bývalé budovy fakulty výtvarného umění brněnské techniky v Údolní.

Všem tvořivým lidem se zde otevře nové zázemí Kumst. „Kreativci se zde budou věnovat své tvorbě nebo třeba prodávat díla,“ poznamenala Zdeňka Kujová z agentury JIC, která má projekt na starosti. Dodala, že na podzim se do funkcionalistické budovy přestěhují první tvůrci, pro veřejnost Kumst otevře až bude v plném provozu.

Právě festival je první akcí, která se v Kumstu uskuteční. "Od roku 2016, kdy prostory budovy opustila fakulta výtvarných umění, by byl objekt prázdný. I proto jsme technice, která budovu vlastní, navrhli, že bychom prostory využili k pilotnímu provozu kreativního hubu," vysvětlila Kujová.

Už v předchozích ročnících festival Brno Design Days zpřístupnil Brňanům třeba pasáž Jalta, hotel Avion nebo Bochnerův palác.