Devastují vybavení, ruší sousedy i na černo pronajímají byty. Podobně se začíná podle zástupců radnice brněnské městské části Kohoutovice chovat čím dál více nájemníků. Proto v některých domech nově zavedou funkci domovníka. V jiných částech města s nimi už mají dobré zkušenosti.

V Kohoutovicích zatím domovník působí v jedné budově ve Stamicově ulici. Nejpozději do září je chce kohoutovický starosta Petr Šafařík doplnit na dalších pět adres ve Stamicově a Voříškově ulici. „Jsou to výškové domy. V každém bydlí asi pětašedesát domácností. Proto je v místě velký pohyb lidí a to i cizích. Domovník bude mít přehled a zajistí větší pořádek a bezpečí nájemníků,“ konstatoval starosta.

Podle něj by měli v domech pracovat osm hodin denně. „Budou se zabývat také drobnými opravami a údržbou,“ dodal.

Zavedení služby domovníka zástupci radnice lidem do nájmu nepromítnou.

Novinku si pochvaluje například Adam Kajanovič, který v Kohoutovicích bydlí. „Je dobře, že budou jen v některých domech. Na mnoha místech by byli zbyteční,“ poznamenal muž.

V Brně-středu mají lidé s domovníky zkušenost již od roku 2012. „Jsou efektivní opatření, lepší asi nemáme. Ale na nepravost musí v první řadě poukázat lidé. Nemůžeme zasahovat do soukromí nájemníků a dělat hloubkové kontroly,“ sdělil radní městské části pro oblast bydlení Jan Mandát.

Domovníky využívají v Brně-středu ve dvou režimech. „V běžných domech máme domovníky, které platíme pomocí slevy z nájemného. U problémových domů ve vyloučených lokalitách, třeba v Bratislavské ulici, pracují na vedlejší pracovní poměr z Úřadu práce,“ dodal Mandát.

S problémy s nájemníky se musí potýkat také lidé v Brně-severu. Podle zástupců radnice se týkají hlavně neplacení nájemného a černého podnájmu. „Když lidé nezaplatí dvakrát nájem, upozorníme je. Po třetím už následuje výpověď. Tou řešíme i situaci, když zjistíme, že člověk byt na černo pronajímá. Víme o několika případech, ale pravděpodobně bude problém daleko větší,“ popsal místostarosta David Aleš.

V domech využívají služeb kontaktních osob. Na rozdíl od domovníků nemají své pravomoci zakotvené v zákoně.

V městské části jich mají asi padesát. „Jsou spojky mezi nájemníky a radnicí. Hlásí nám různé problémy.“ sdělil Aleš.

POŘÁDAJÍ KURZY

Strážnici pořádají už od roku 2014 vzdělávací program domovnická akademie. „Zájemce učíme třeba komunikační dovednosti nebo jim dáme informace o možnostech sociálních služeb. Když vidí určitý signál nebezpečného chování, ví jak správně reagovat. Učíme je pracovat i s kamerovým systémem,“ poznamenal Luboslav Fiala z preventivně informačního oddělení městské policie.

Letos se lidé kurzu nezúčastní, k dispozici bude podle strážníků opět příští rok.

Problémy s nájemníky v Brně
problémy: lidé devastují vybavení, ruší sousedy i na černo pronajímají byty
jak je řeší: radnice v Kohoutovicích nově rozšíří do pěti domů službu domovníků.
jak je to jinde: domovníky využívají také v Brně-středu. Zástupci radnice na Brně-severu mají službu kontaktních osob. Také se starají o pořádek v domě.
Akce strážníků: v programu Domovnická akademie už proškolili 74 lidíNejvíce absolventů: v Brně středu – 18, v Brně-severu -11, v Žabovřeskách 10