Prvním ročníkem akce Neboj se (mě) organizátoři i účastníci rozšiřují povědomí o správné pomoci lidem se zrakovým postižením. „Na třech trasách si lidé za doprovodu profesionála vyzkouší, jak těžká je orientace se zrakovým postižením. Snažíme se je přimět k větší empatii,“ uvedla autorka události Neboj se (mě) Dominika Hulová.

Pokud chtějí lidé nevidomým pomoct, měli by se podle účastníků první zeptat, zda pomoc opravdu potřebují. „Lidé se většinou hodně rozmýšlejí, jestli vůbec pomůžou. Mají občas ve zvyku mě popadnout a vést pryč bez jediného slova. Ne vždy je ale jejich pomoc vítaná, někdy jen čekám na tramvaj nebo nad něčím přemýšlím,“ popsal svoje zkušenosti nevidomý účastník Josef Kaplan.

Také zdůraznil, aby se lidé nevěnovali vodícím psům a v takovém případě pokud možno vedli nevidomého zprava. „Vyzkoušel jsem si chůzi s brýlemi, které simulují těžké zrakové postižení. I když jsem viděl světlo a tmu, zjistil jsem, že i lidé, kteří sice trošku vidí, nemají mnohdy lepší podmínky," řekl Petr Švancara, který prošel trasou s asistentkou.

Kromě středeční akce Neboj se (mě) se Brňané s podobnou událostí setkají také v pátek a v sobotu, kdy se Brno zbarví do tmavě modré. Nevidomí a zrakově postižení se po devětadvacáté setkají u příležitosti Tmavomodrého festivalu třeba u sochy Jošta na Moravském náměstí. „Příchozí si mohou poslepu koupit kávu nebo pivo Jošt a drobné občerstvení. Benefičním prodejem přispějí na výcvik vodících psů, které tam také uvidí,“ pozvala na akci Martina Pokorná z brněnského turistického informačního centra.

Hlavní část programu se odehraje také na nádvoří brněnské staré radnice.

Moravská galerie v Brně pořádá pro účastníky festivalu, otevřený workshop pro nevidomé a slabozraké zaměřený na prostorovou typografii. Program umístili do prostor výstav Mezinárodního bienále grafického designu Brno. Doprovodnou akcí Tmavomodrého festivalu je i Jarní Agora 2018. Odborné workshopy o informačních a komunikačních technologiích pro zrakově postižené, které v sobotu a v neděli pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity.