Chvíli po jedné hodině odpoledne se už prostranství plní dřevěnými křížky se symbolem vlčího máku. Stovky lidí je tam zapichují jako památku na oběti všech válečných konfliktů. Červený květ vlčího máku se stal tímto symbolem, protože vyrůstal na hrobech vojáků, kteří padli v bojích I. světové války.

Vlčí mák si mohou lidé koupit i zvlášť a přispět tak na organizaci Postbellum. „Když si v této zemi připnete vlčí mák na klopu, zažijete nechápavé pohledy kolemjdoucích. Češi tuto nádhernou tradici moc neznají. Je to škoda a chceme to změnit. Vlčí máky jsou vlasteneckým gestem, ve kterém se ukrývá touha po míru, přátelství a vzájemném respektu," říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Jako součást nedělních oslav Brňané prochází i polním ležením v parku na Moravském náměstí. K vidění jsou také ukázky historických zbraní. „Je tu například ležení polní nemocnice z období I. světové války s odborným výkladem a polní pošty ze II. světové války. Přítomní jsou také ruští kozáci,“ popisují organizátoři.

Program doprovází dobová muzika hraná na flašinet s repertoárem písní z první republiky.

Od tří hodin odpoledne se pak procesí přemisťuje do Českobratrského evangelického chrámu Jana Amose Komenského v Brně. Den válečných veteránů tu uctí koncert Dětského sboru Brno.