Příjemnou procházku po Brně Mirce Švehlové často pokazí pohled na poházené petlahve a igelitové sáčky. I proto se připojí k dobrovolníkům, kteří vyčistí město při akci Ukliďme svět, ukliďme Česko. „Mám malé dítě a chci, aby si hrálo v prostředí bez všudypřítomných odpadků,“ vysvětlila.

Některé úklidové akce v Brně 6. dubna
Zoo Brno – sraz v 9.00 na parkovišti před vstupem
Starý Lískovec – sraz v 9.00 na zastávce Kyjevská
Bohunice – sraz v 9.00 v ulici Podsedky u mostu přes Leskavu
Černovice – sraz v 9.00 v parku Řehořova 
Královo Pole – sraz v 9.00 u hřbitova v Myslínově ulici
Řečkovice – sraz v 9.00 na zastávce autobusu Jehnice – s sebou pracovní rukavice 
Vinohrady – sraz v 9.00 u fontány před radnicí 
Brno-sever – sraz v 10.00 na náměstíčku u hřiště v Rokli – sázení stromů

Na webu uklidmecesko.cz si dobrovolníci zvolí místo, které chtějí dát do pořádku. Jen v Brně lze vybírat z víc než 120 akcí ve všech městských částech. Přes stránky se i přihlásí. „Není to ale nutné, spousta lidí rovnou přijde. V tom případě doporučujeme vzít si s sebou aspoň rukavice,“ poradil mluvčí akce Radek Janoušek, který úklidovou akci spolu s dalšími Brňany založil.

Hlavní téma letošního úklidového dne jsou pneumatiky. Pořadatelé chtějí upozornit na nesmyslnost jejich vyhazování do lesů či řek. „Narážíme na ně už od prvního ročníku úklidů, mnohdy na těžko uvěřitelných místech. Nechápu, proč je někdo táhne do lesa,“ uvedl spoluzakladatel Miroslav Kubásek.

Už několik let totiž funguje systém zpětného odběru pneumatik. „Každý je může zdarma odevzdat na jednom ze 4200 sběrných míst,“ připomněla organizátorka akce Kateřina Landová. Jen v Brně je takových míst asi sto. 

Dobrovolníky bude při hledání pneumatik motivovat i soutěž. Nejpilnější sběrač získá voucher na nákup v ekologickém e-shopu či balíčky ekodrogerie. Lidé se zapojí i do fotosoutěže. 

ZVÍŘATA ZA ODMĚNU

Příjemné s užitečným spojí lidé v brněnské zoologické zahradě. „Zaměříme se na úklid listí, které nás po zimě trápí nejvíc,“ řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Po hrabání si lidé prohlédnou zvířata. „Odměnou je pro dobrovolníky možnost projít si po úklidu zahradu,“ dodal.

Oslavit příchod jara v čisté přírodě chtějí i ve Starém Lískovci. „Letos pro dobrovolníky připravíme občerstvení a malé poděkování za pomoc při úklidu,“ nastínila Lucie Honzová ze všeobecného odboru tamní radnice. Sraz je v devět hodin ráno. 

Kdo nechce brzy vstávat, ve dvě hodiny odpoledne vyrazí třeba do Jundrova. Sraz je u Pisáreckého mostu. Po úklidu řeky Svratky si dobrovolníci opečou špekáčky a děti si zahrají hry. Na buřty se budou lidé těšit třeba i v Černovicích nebo Králově Poli. 

Do úklidu se zapojí i strážníci. „Odstraní odpad v okolí vytížené Hradecké radiály, vypraví se z Lesné do Sadové a připojí se i k úklidu cesty k Zamilovanému hájku,“ řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. 

Pytle s vysbíranými odpadky začne ze smluvených míst odvážet společnost Sako příští týden. I když je v sobotu hlavní úklidový den, někde se nadšenci pustili do práce už minulý týden. Některé akce se v Brně konají ještě v příštích dnech. 

Spolek Ukliďme Česko společně s ochránci přírody pořádá akci od roku 2014. Loni sesbírali lidé v Brně osmačtyřicet tun odpadu. Organizátoři v celé zemi evidují přes tři tisíce akcí a čekají, že se v sobotu v celé České republice zapojí kolem osmdesáti tisíc dobrovolníků. 


HANA KOTOUČOVÁ