K vidění je celkem osmdesát současných i historických betlémů. „Jedná se o jedinou velkou výstavu tohoto druhu v Brně. Kromě několika druhů betlémů návštěvníci uvidí také první část největšího českého dioramatu na téma Život Kristův,“ popsal vedoucí produkce Letohrádku Mitrovských Petr Lukas.

Právě diorama je jednímz největších lákadel letošní výstavy. „Zatím jej tvoří pětasedmdesát postav a zvířat, které autorka Ivana Langrová vytvářela z ovčího rouna a naaranžovala do patnácti obrazů,“ uvedl Lukas. V předpremiéře tak bude k vidění například Ježíšovo narození, útěk do Egypta, křest v Jordánu, poslední večeře a ukřižování.

Dalším jedinečným exponátem je obří betlém takzvaného třešťského typu. „Jde o speciální typ betlému, který pochází z oblasti Třeště na Vysočině. Tento je konkrétně z dílny Tomáše Pavlíka. Při jeho výrobě využil samorosty, pařezy, kůru stromů i velké množství mechu,“ dodal Lukas.

Stejně jako minulý rok míří do letohrádku na výstavu také Martina Dubovanská. „Několik let jsme měli doma ten samý papírový betlém a mně už přestal bavit. Šla jsem tedy na výstavu, abych načerpala inspiraci a mohla vyzkoušet něco nového. Betlémy mě tehdy úplně uchvátily, letos se proto na výstavu chystám znovu. Těším se na ní už několik týdnů,“ řekla.

Betlémy ale nebudou jediné lákadlo, které si lidé mohou v brněnském letohrádku prohlédnout. Součástí výstavy je také expozice ručně vyráběného skla od umělecké sklářky Alice Dostálové z Galerie Skleněnka. „Všechny kousky jsou ručně vyráběné originály. Umělkyně představí své vlastní skleněné krajiny a mikrosvěty. Část výstavy bude také věnovaná postavičkám a motivům z planet Malého prince,“ zakončil Lukas.

Výstavu betlémů mohou lidé navštívit až do čtrnáctého ledna každý den kromě pondělí od deseti hodin dopoledne do čtyř hodin odpoledne. Dospělé vyjde vstupné na devadesát korun, děti zaplatí jen padesát korun.