V náhradních bytech skončili lidé, kteří nemohli přečkat opravy u příbuzných nebo na chalupách. Městská část pro ně vyčlenila okolo pětatřiceti bytů. „Nakonec je využije asi osmdesát procent obyvatel," vysvětlil starosta Líšně Břetislav Štefan.
Přes čtyři sta Líšeňských už na konci letošního roku bude bydlet v opraveném bytě. Dělníci jen za tento rok postupně zrekonstruují osm domů. „To je přibližně sto čtyřicet bytů, které městská část vlastní a stará se o ně," uvedl starosta.
Opravy si nájemníci odsouhlasili v anketě. „Pokud více než pětasedmdesát procent nájemníků souhlasí s opravou, dům si dělníci vezmou na starosti," vysvětlila líšeňská nájemnice Karolína Holubová. Celý dům, který má v průměru čtyřiadvacet bytů. tak stavaři většinou opravují jednapadesát dnů.
Dělníci v bytech kromě výměny elektrorozvodů postaví kompletní nová jádra. „Lidé si po nastěhování užijí novou koupelnu, toalety nebo kuchyň," uvedl Igor Neckář z firmy Moravostav, která má rekonstrukci na starosti. A dodal, že zájemci si mohou navíc objednat také novou kuchyňskou linku nebo dveře do pokojů.
Městská část nájemníkům hradí běžnou opravu bytu. „Pokud chceme něco navíc, musíme si připlatit," uvedl například Jan Lepil, který v nájemním domě v Líšni bydlí.
Podle starosty městské části se vždy všichni nájemníci rozhodli pro výměnu celého jádra.
Do sedmi let chce starosta postupně opravit všechny byty spravované městskou částí. „Letos za ně zaplatíme čtyřicet milionů korun. Dotací na opravu bytových jader přispívá také brněnský magistrát," upřesnil Štefan s tím, že letos by chtěl stihnout opravit osm domů. „Zatím máme v plánu jen pět z nich," uvedl starosta.
O opravě dalších tří domů se rozhodne nejspíš až na podzim tohoto roku. „Vypisujeme nové výběrové řízení na stavební firmu. Další opravy můžeme začít plánovat, až budeme znát výsledky," doplnil Štefan.