Při prohlídce se Brňané dozví zajímavosti o Zelném trhu.

Sto let sloužil palác rodině Lídlů, kteří v něm vyráběli a prodávali hudební nástroje. Pavlačový dům, ukrývající se za honosnou fasádou na Zelném trhu, v současnosti chátrá. Jeho nový majitel jej chce spravit, ale ještě předtím jej chce ukázat vše lidem.

„Prvního října pořádáme den otevřených dveří. Dům si lidé mohou prohlédnout od desíti hodin dopoledne do šesti hodin večer. Zpřístupníme dvůr, podzemí domu pod Zelným trhem, půdu s netradičním výhledem na Brno a také hudební salónek rodiny Lídlů,“ uvedla Ivana Toškovská z realitní kanceláře, se kterou nový majitel spolupracuje.

Na prvního října připravili organizátoři pro zájemce spoustu atrakcí. Jednou z nich jsou i příběhy z historie Zelného trhu, které návštěvníkům bude vyprávět brněnský archeolog David Merta. „Lidé uvidí ukázky tradičních řemesel jako hrnčířství a některé výrobky si zde mohou i zakoupit. Těšit se mohou i na výstavu patchworku, hudební vystoupení i výstavu obrazů. Vše je zdarma,“ doplnila Tošovská.

Majitel Lídlova domu Jiří Melichárek chce chátrající pavlačák přeměnit v galerii plnou obchůdků s tradičními výrobky z Jižní Moravy, s kavárnou, čajovnou i vinárnou a také jej provozovat jako levnou turistickou ubytovnu. Jedinečnou příležitost prohlédnout si dům v současném stavu využije Iva Kouřilová z Brna. „Jako pianistku mě velmi zajímá hudební salónek, kde Lídl vystavoval klavíry. Těší mě, že má majitel takové plány, pro Brno to bude zpestření. I když z praxe vím, jak těžké to mají ti, co chtějí udržet něco nekomerčního,“ myslí si Kouřilová .