Lék má podle androložky kliniky Reprofit Soni Kloudové povzbudit pohyb pomalých a nepohyblivých spermií. „Dokážeme to krátkodobou kultivací v médiu s léčivem teofylinem, který je podobný kofeinu. Zvýší se tím pravděpodobnost, že pro oplození použijeme živou spermii,“ přiblížila.

Dříve používaná metoda podle ní nebyla pro neplodné páry zcela spolehlivá. „Riskovali jsme selhání oplození a zbytečnou ztrátu vajíčka. Po několika neúspěšných pokusech jsme neměli jinou možnost než doporučit páru dárce spermatu,“ dodala. Zdůraznila, že nový postup šanci na oplodnění zvýší.

Vážení nákladní soupravy.
Ministr Ťok chce snížit hmotnost kamionů o šest tun. Firmy protestují

Podle reprodukčního specialisty Tomáše Vrány nebudou muset páry podstupovat žádné zákroky navíc. Vše se odehraje v laboratoři, kde embryolog umístí vzorek do média s teofylinem. „Z rozhýbaných spermií vybereme tu nejpohyblivější, kterou po opláchnutí vpravíme do vajíčka,“ popsal postup.

V České republice dosud látku teofylin nikdo neaplikoval. V zahraničí, včetně několika zemí Evropské unie, je však její používání běžnou praxí. „Studie prokázaly bezpečnost a účinnost metody. Její uvedení do praxe podpořila například Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti,“ upřesnila farmakoložka Zuzana Holubcová.

V České republice má problémy s plodností až čtvrtina párů. Ze čtyřiceti procent je na vině muž. Za posledních pětadvacet let klesl počet mužských spermií o dvě třetiny. S nepohyblivostí se potýká až pět procent z nich.

KLÁRA STRÁSKÁ

Rekonstruce brněnského hotelu Avion a jeho majitel Stanislav Berousek.
Otevření Avionu? Odsouvá se na konec roku, kvůli podlaze