Lidé cestující po Brně se příští rok mohou těšit na změny. Dopravní podnik jim slibuje lepší pokrytí města, jednodušší kupování jízdenek i rekonstrukce. Od jedenáctého prosince letošního roku začnou platit změny jízdních řádů na některých linkách. „Časový rozvrh zůstane u devadesáti procent linek stejný. Nechceme cestující mást, ale naopak jim změnami vyjít vstříc," sdělil vedoucí dopravního provozu Jan Seitl.

Nechystá se ani žádné zkracování linek. Naopak. Dopravní obsluha v některých místech posílí. Například linky jedna, dvě a pět navýší kapacitu.

Tramvaje na lince deset budou nově ve špičkách jezdit až do smyčky Švermova a posílí tak stávající linku osm. Zavedení hromadné dopravy se dočká i ulice Masná, kterou bude obsluhovat linka čtyřiašedesát.Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DPMB

Díky kladné odezvě cestujících bude dopravní podnik pokračovat v rozvoji expresních linek. Například linka E56, kterou si mohli Brňané zkušebně projet už v listopadu, propojí Univerzitní kampus a Technologický park v čase kratším než půl hodiny. „Na expresní linku se těším asi nejvíc. Jezdím z Řečkovic do bohunického kampusu a ušetří mi čas i přestupy," řekl student Jiří Frýbort.

Vítá také slibované změny pro studenty. Nebudou si už muset vyřizovat žákovský průkaz. „Musel jsem si ho koupit u dopravce, potom nechat orazítkovat ve škole a přinést ho potvrdit zase k dopravci. Zbytečná práce navíc," zhodnotil stávající systém.

Novinky v pořizování jízdenek se nedotknou jen studentů. Děti od šesti do deseti let budou jezdit zadarmo. Dopravní podnik tím přijde přibližně o dva miliony korun za rok. Podle generálního ředitele Miloše Havránka je ztráta přijatelná. „Může to přesvědčit některé rodiče, aby místo vození dětí autem dali přednost hromadné dopravě. Děti se tak naučí ji využívat a tím si třeba vychováme nové klienty," doufá.

Brňanka Alena Nejezchlebová s ním úplně nesouhlasí. „Děti budu vozit autem i nadále. Pro mě je cesta autem pohodlnější a samotné bych je jet tramvají zatím nenechala. Na druhou stranu, o víkendech hromadnou dopravu někdy využíváme, bezplatné jízdné není na škodu," zhodnotila.

Dopravní podnik počítá i s opravami některých ulic, což bude znamenat i dopravní omezení, zejména v jarních a prázdninových měsících. „Rekonstrukce se týkají například ulice Valchařské, Jana Babáka nebo Líšeňské," popsal Havránek.

Chystá se také nákup nových vozů zhruba za sedm set milionů a celková modernizace systému. Její součástí bude například i wi-fi síť ve vozech.

ELIŠKA SRNCOVÁ