Proti tomu se místní bouří. „Vodova je jediným místem v Králově Poli, kde se dá před vedrem skrýt do stínu stromů. Když do ní člověk vejde z okolních ulic, najednou se ochladí o několik stupňů. Byla by velká škoda alej pokácet,“ uvedl například Filip Černý, který bydlí nedaleko.

Do oprav potrubí v ulici se dělníci pustí nejdříve za čtyři roky. O tom, jestli stromy rekonstrukci přečkají, rozhodne dendrologický průzkum, který nyní pracovníci Brněnských vodáren a kanalizací provádějí. „Stromy chceme zachovat i za cenu vyšších nákladů. Průzkum nám poví, v jakém stavu lípy jsou a jestli bude možné práce provést tak, aby je přečkaly,“ uvedl za firmu Jaromír Peška.

Kácení v Brně:
• Opravy potrubí: Možné vykácení lipové aleje ve Vodově ulici
• Opravy ulic: Pokácené stromy v opravené Gorkého ulici. Na podzim tam vysadí okolo padesáti nových stromů.
• Sucho: V září pokácí desítky stromů na Kamenném Vrchu

Kanalizace a vodovod ve Vodově ulici jsou již na hranici životnosti. „Některé části pocházejí z dvacátých let minulého století. V současnosti proto hrozí nehody, po kterých místní zůstanou bez vody nebo kanalizace,“ vysvětlil Peška. Rekonstrukce bude podle předběžných odhadů stát přes sto milionů korun.

Možnost vykácení aleje se nelíbí ani radním městské části. „Zástupce vodáren a kanalizací vyzveme, aby studii představili lidem. Kácení pak chceme eliminovat jen na ty nejnutnější případy,“ uvedl královopolský místostarosta Zbyněk Šolc.

Zároveň však připustil, že kořeny mohutných stromů mohou potrubí a jeho opravě škodit. „Obavy z plošného odstranění aleje jsou zatím předčasné,“ dodal Šolc.

Postup brněnských vodáren chválí ekologická organizace Arnika. „Zpracování dendrologické studie je zatím při takových opravách spíše výjimkou. Jsme rádi za každý krok, který může stromy zachránit,“ uvedla za organizaci Marcela Klemensová.