Pod ulicí, kde roste stromořadí, vede přes sto let starý vodovod. „S Brněnskými komunikacemi připravujeme úplnou rekonstrukci celé ulice. Chystáme výměnu vodovodu, plynovodu a kanalizace. Na závěr dělníci opraví silnici, stání pro auta a chodníky," přiblížila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová. Projekt zatím městské firmy chystají a do letošního podzimu chtějí získat územní rozhodnutí.

Stín má v budoucnu nad ulicí utvářet nové stromořadí. „Zavázali jsme se, že s místními lidmi vybereme, které stromy po rekonstrukci nově vysadíme," přislíbil Maleček.

Kvůli podobné rekonstrukci padne také část aleje v Lesnické ulici. „Půjde o levou stranu ulice, při pohledu do Schreberových zahrádek," upřesnil Maleček. Rekonstrukce chce městská část stihnout v roce 2018.

Plánovaný zánik stromořadí trápí například Martinu Černou. „Chodník je kvůli kořenům sice popraskaný, ale tyto stromy tu jsou celý můj život a bez nich si ulici nedovedu představit," litovala Brňanka.

Ještě letos přijdou o borovice obyvatelé Renčovy a Družstevní ulice v Řečkovicích. „Kvůli výměně sítí mělo padnout všech šedesát borovic, oblast jsme ale prošli a podařilo se nám snížit počet na polovinu," informoval Pavel Stránský z řečkovického odboru životního prostředí.

Stromy, které se Řečkovickým nepodařilo zachránit, dělníci pokácí do konce března.