Na tuto myšlenku jej přivedla jeho třináctiletá neteř. „Zajímá se o tuto problematiku,“ doplnil.

Podle ochránců zvířat žijí nosnice v kleci bez světla a možnosti pohybu. Někteří to považují za týrání zvířat. V klecích se slepice nesmí chovat třeba v Rakousku nebo v Německu.

Obyvatelé podle Štefana novinku přijali dobře. Včetně lidí z nedalekého sídliště, kteří se na slepice chodí dívat. Starší zavzpomínají na minulost, mladí se přiučí. „Aspoň děti uvidí živé slepice a snad je rodiče poučí, jak se v blízkosti zvířat mají chovat, někdy to tak bohužel není,“ poznamenala na sociálních sítích třeba Věra Fialová.

Vajíčka, která slepice snesou, Štefan směňuje na Farmářských trzích za krmivo pro drůbež. „Naposledy jsem dostal pětadvacet kilogramů pšenice, 250 usušených skořápek, šrot a vitamíny pro slepice,“ vyjmenoval.

Ptáky loni chovali v takzvaném biotejneru jeho tvůrci z firmy Moje odpadky také na břeclavském sídlišti Na Valtické. Obyvatele měla drůbež přimět lépe třídit bioodpad. Projekt se podle představitelů břeclavské radnice osvědčil.

Jižanský dvorek s klokany

Provoz ze začátku kritizovala veterinární správa i někteří obyvatelé sídliště, kterým vadil nepořádek kolem kurníku. Drůbež tam nakonec vydržela zhruba devět měsíců. „Paradoxně, když jsme slepice stěhovali z Břeclavi do Jílového u Prahy, lidé nám psali, ať je vrátíme. Děti nemají za kým chodit,“ zmínil za firmu Moje odpadky Jiří Nevídal.

Hospodářská zvířata zaujala i další města a obce na jihu Moravy. Například v Brně-jihu funguje už minimálně deset let farma Jižanský dvorek. Mají tam osly, krávu, ovce, kozy i husy. „Příchozí tam uvidí také klokany. Velký úspěch mají zvířata především u dětí,“ podotkl starosta Josef Haluza.

O různá hospodářská zvířata se starají i zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna. Chovají kozy, Shetlandské poníky i vietnamská prasata. „Pro děti je to velké oživení. Zvířata máme už zhruba deset let,“ sdělil ředitel městské organizace Jozef Kasala.

Poníci, kteří mají výběh u Zahrady pod hradbami, navíc pod hradem Špilberkem v centru Brna spásají trávu a pomáhají tak s její údržbou. „Selata jsou zase v Lužánkách,“ zmínil Kasala.

Naopak kozy zmizely z Medlánek. „Byla to jednorázová akce. Potřebovali jsme spást problémové části zámeckého parku. Ale je možné, že za tři čtyři roky zvířata opět pořídíme,“ naznačil starosta Michal Marek.

Hospodářská zvířata v Brně:

Líšeň: Nově 7 slepic, Břetislav Štefan chce upozornit na problém klecového chovu.

Brno-jih: Na městské farmě chovají například osly, kozy, ovce, husy, krávu nebo klokany.

Medlánky: Dříve tam měli kozy, představitelé městské části si je objednali na spásání parku.

Veřejná zeleň města Brna: Příspěvková organizace města zvířata chová na různých místech. Třeba u hradu Špilberku se pasou Shetlandští poníci, v Lužánkách mají výběh vietnamská prasata, v Tyršově sadu zase žijí kozy.