První podchod malby mladých sprejerů zdobí od konce prázdnin. „Po domluvě s Likusákem jsme nechali vymalovat pohádkovými postavami podchod u autobusové zastávky Rotreklova," sdělil líšeňský starosta Břetislav Štefan.

Obyvatelům sídliště se nápad líbí. „Určitě budou zdi hezčí, pokud je sprejeři pomalují legálně. Na vlastní práci si totiž většinou znovu nečmárají a nevznikne tak nějaká šílená mazanice. Navíc podchod málokdo využívá, na silnici nad ním je totiž přechod pro chodce. Tím pádem malůvky tam nikomu nevadí," myslí si například Petr Houška, který žije v nedaleké Jírově ulici.

Podle Líšeňského místostarosty Jozefa Sedláčka se pestrých barev dočkají v nejbližší době i další líšeňské podchody. „Výsledek první akce mě velmi mile překvapil, rozdíl oproti předchozímu stavu je vidět na první pohled. Věřím, že originální a veselá výzdoba zpříjemní každodenní cestu všem obyvatelům Líšně. Poskytnutím prostoru pro legální graffiti chceme zároveň vyjít vstříc mladým tvůrcům, aby se také podíleli na zlepšování svého okolí," sdělil Sedláček.

Jedním z autorů maleb je devětadvacetiletý Jakub. „To, že nám radnice umožnila podchody využívat, velmi vítám. Ve městě je sice několik legálních ploch, na nich však díla sprejerů nevydrží dlouho. Spolupráce s radnicemi je tak ideální způsob, jak se mohou mladí umělci prezentovat," tvrdí muž, který si nepřál zveřejnit celé své jméno.

Podle něj už v minulosti několik městských částí plochy k vymalování sprejerům nabídlo. „Už několik let zdobí graffiti například podchod u konečné tramvaje v Komárově, nebo prostory pod mostem u vozovny v Komíně," vypočítal Jakub.

To, že je ve městě legálních ploch k malování dostatek, si myslí i Martin Holiš z organizace Ratolest Brno, pod kterou líšeňský Likusák patří. „Bohužel mladé sprejery lákají spíš místa, kde jsou graffiti zakázané. Vyhledávají je kvůli adrenalinu. Legální plochy slouží spíše starším umělcům, kteří chtějí, aby jejich díla někdo ocenil. A právě pro ně jsou ideální právě podchody na sídlištích, kde malby vydrží i několik let," sdělil Holiš.

Už příští víkend se mohou lidé s prací sprejerů seznámit v podchodu u zastávky Novolíšeňská. „Připravili jsme pro ně akci nazvanou Graffiti jam. Podchod získá novou podobu díky malbám na téma pouličních sportů. Návštěvníci akce se mohou podívat na práci sprejerů, seznámit se s jejich kulturou nebo poslechnout elektronickou hudbu. Další místo, které pouliční umělci v Líšni vyzdobí, je pak podchod autobusové zastávky Bartákova," řekl Holiš.

Podle něj už Ratolest s některými radnicemi městských částí v minulosti spolupracovala. „Před několika lety jsme se domluvili na několika plochách ve Starém Lískovci a Brně – severu," vypočítal Holiš.

O spolupráci se sprejery uvažuje například i radnice Nového Lískovce. „Chceme stejným způsobem oživit podchod pod Jihlavskou ulicí. Myslím, že je to pro mladé lidi vhodná alternativa k nelegálním čmárání po zdech," sdělila tamní starostka Jana Drápalová. Město ročně zaplatí za odstraňování nelegálních graffiti zhruba tři miliony korun. „Některé malby lze odstranit vysokým tlakem vody, jiné musíme přetírat. Někdy je však nutné kompletně vyměnit poškozenou část fasády domu," sdělil už dříve Jaroslav Horký ze společnosti W.A.K, která škody způsobené sprejery v Brně likviduje.