Rada České televize není dostatečně chráněná před politickými tlaky. A dosazuje do studií špatné ředitele. Jedním z nich je i šéf brněnské ČT Karel Burian. To si myslí ministr školství a poslanec za zelené Ondřej Liška. A proto chce, aby současná rada padla a začalo se diskutovat o změně mediálních zákonů.

„Jsem dlouhodobě kritický k Radě České televize i k personálnímu obsazení brněnského studia. V naší zemi vládne špatná mediální legislativa. Chci to změnit,“ sdělil ministr a poslanec za zelené Ondřej Liška. Podle něj není Rada a tím i volba ředitelů chráněná před politickými tlaky. Proto chce na jednání parlamentu, které se uskuteční v průběhu příštích dvou týdnů, hlasovat proti přijetí výroční zprávy o loňské činnosti České televize. Poslanci přitom již výroční zprávu neschválili minulý rok. Druhé nepřijetí by mohlo podle zákona o České televizi způsobit odvolání celé Rady.

Liška vystoupil proti Burianovu zvolení do čela brněnského studia již při jeho zvolení ředitelem v lednu tohoto roku. Před tím Burian pracoval v brněnském studiu jako šéf zpravodajství. V roce 2001 však musel odejít kvůli podezření, že manipuloval se zprávami, prosazoval do vysílání skrytou reklamu a obohacoval se na úkor televize.

„Znám pana Buriana a jeho minulost. Dopustil se ve své profesi řady pochybení. V čele brněnského studia by neměl zůstat,“ soudí Liška.
Proti Burianovi již dříve vystoupila řada brněnských kulturních osobností, například rektor Janáčkovy akademie múzických umění Václav Cejpek, ředitel Filharmonie Brno David Mareček nebo spisovatel Jiří Kratochvil.

Proti zvolení Buriana šéfem brněnského studia vystupuje radní Jiří Voráč. Jeho vyjádření, kritizující neprůhlednost volby ředitelů regionálních studií, ho málem stála členství v radě. Voráčovo odvolání žádala místopředsedkyně rady Helena Fibingerová. „Pro mě funkce radního není tak důležitá jako náprava činnosti Rady a České televize. Jako člen Rady jsem hlasoval proti přijetí výroční zprávy ČT,“ uvedl Voráč.

Podle něj by Radu ČT neměla volit pouze poslanecká sněmovna, jako je tomu dosud, protože pak hlasování Rady není důvěryhodné. „Důležité věci jako volba ředitele se odehrávají za zvláštních okolností. Většina hlasuje pro, i když existují jisté pochyby o korektnosti celého řízení,“ dodává Voráč.

Exministr kultury a šéf sněmovní mediální komise Vítězslav Jandák si myslí, že obavy z odvolání Rady nejsou na místě. „Strana zelených je strana v rozkladu a jistě se za pana Lišku všichni nepostaví,“ je přesvědčený Jandák.

Liška ale oponuje. „Jsem přesvědčený, že většina zelených bude hlasovat se mnou,“ říká. O přijetí výroční zprávy nepochybuje předseda Rady ČT Jiří Baumruk. „Výroční zpráva byla odbornou komisí jednomyslně doporučena ke schválení. Nevidím důvod, proč by se měla Rada rozpouštět,“ řekl Baumruk. Liškovu kritiku volby Buriana odmítl komentovat. Tisková mluvčí ředitele brněnského studia Hana Orošová je přesvědčená, že Liškova kritika mediálních praktik Rady se Buriana netýká. „Rada Buriana zvolila a také jej podpořila, on sám se pouze přihlásil do konkurzu. Je to věc Rady a parlamentu,“ sdělila Orošová.

close zoom_in Z pořadu Café X je nešťastný i střihač

Podle tvůrců pořadu je to zpovědní show na hraně, podle odborníků ale spíš na hraně dobrého vkusu. Středeční pořad brněnského studia České televize moderovaný Lubomírem Xaverem Veselým se nelíbí kulturním osobnostem, mediálním odborníkům, a dokonce ani jeho spolutvůrcům. Pořad vznikl právě v době, kdy se šéfem brněnského studia stal Karel Burian.

„Už půl roku se můžeme kochat novými pořady brněnského studia. Nejotřesnější je Café X, které by jen stěží našlo místo na obrazovce i té nejpokleslejší komerční televize. Bodře tlachající moderátor v něm poskytuje nepokryté „píárko“ provařeným zjevům normalizační pakultury,“ vyjádřil se k pořadu známý kulturní kritik Jan Rejžek.

Otázky typu „Kdys naposledy vařila svíčkovou?“ či „O čem bys tak ráda povídala?“ pokládá Veselý významným osobnostem dle svého výběru každý večer o půl jedenácté. Jeho show prošla mimo jiné Iveta Bartošová, Ladislav Štaidl, Jan Nedvěd či Peter Nagy. Pořad se nelíbí ani členovi Rady ČT Milanu Uhdemu. „Pořad pokládám jako divák za naprosto špatný. Pořady jako Banánové rybičky či Bolkoviny ani zdaleka nenahrazuje,“ řekl Uhde. Tisková mluvčí brněnské ČT pořad hájí. „S pořadem jsou diváci nadprůměrně spokojení. Pro pořad je typické, že se buď líbí, nebo ne,“ tvrdí Orošová. I pro Veselého je důležitější spokojenost diváků s pořadem než názor kritiků.

„Snažím se dělat pořad co nejlépe pro diváka, aby se bavil. Podle našich údajů se mi to daří lépe než třeba u pořadů Ester Kočičkové či Jana Buriana,“ říká Veselý. Na rozpacích jsou však i někteří členové televizního štábu, kteří se na vzniku pořadu podílejí. „Brněnské studio se chtělo zviditelnit, proto vymyslelo tuto talk show. Zpočátku jsme doufali, že vznikne dobrý pořad, ale teď jsme z toho všichni nešťastní,“ přiznává Pavel Stříbrný, který pořad stříhá. Podle něj Veselý se štábem příliš nespolupracuje. „Nedodržuje scénář a není schopný připravit si dialogy. Myslím, že s takovou pořad brzy zanikne,“ říká Stříbrný.

Podle Jaromíra Volka, sociologa médií z brněnské Fakulty sociálních studií, nepřináší talk show Veselého nic nového. „Moderátor je jako osobnost nevýrazný, invence tvůrců pořadu výrazně nižší,“ soudí Volek.
Podle Orošové získal pořad spoustu pozitivních ohlasů. Přesto pravděpodobně zanikne posledním červnovým dnem. Přes prázdniny se totiž vysílat nebude a podle Stříbrného je možné, že na podzim se již na televizní obrazovky nevrátí. „Podzimní schéma pro vysílání ještě neznáme. Rozhodne se v červenci,“ uzavírá Orošová.