Manželé Milan a Věra Kunderovi budovali svoji knihovnu léta. Zahrnuje Kunderovo knižní dílo publikované v češtině i ve více než čtyřiceti světových jazycích. „Kunderovu knihovnu bychom měli z pařížského bytu manželů do Moravské zemské knihovny získat na podzim letošního roku. U nás pak bude sloužit čtenářům ke studiu, i pro vědecké účely," poznamenal mluvčí Moravské zemské knihovny Radoslav Pospíchal.

Knihovna obsahuje i rozsáhlý exkluzivní archiv. „Jsou v něm články psané Milanem Kunderou, články o něm, kritiky Kunderových knih sbírané v průběhu let jeho vydavateli u nás i v zahraničí, množství výstřižků z novin, autorizované fotografie nebo i kresby z ruky Milana Kundery. K tomuto archivnímu materiálu se zájemci dostanou primárně v digitální podobě," zmínil Pospíchal.

Kunderovi s Moravskou zemskou knihovnou dlouhodobě spolupracují. „Myslím, že knížky patří do knihovny, takže je logické, že je do Moravské zemské knihovny dávám,“ uvedl k daru spisovatel.

Zaměstnanci brněnské insituce nejdříve připraví kompletní soupis a katalogizaci vzácné knihovny. „Pak v příštím roku sbírce chceme vyhradit místo v samostatné studovně, která ponese označení Knihovna Milana Kundery. V ní se mimo jiné budou pořádat autorská čtení, debaty se spisovateli, odborné diskuse o literatuře i kultuře, a to nejenom o české, ale i o světové," nastínil Pospíchal.