Závěrečnou plavbu letošního roku si s dětmi užil Pavel Železný, který bydlí v brněnské Bystrci. „Přišli jsme sem náhodou. Když jsme zjistili, že dnes sezóna končí, tak jsme se naposledy svezli. Bylo to pěkné,“ řekl muž na místě redaktorce Deníku Rovnost.

Už šestou sezónu doprovází cestující na palubách lodník Václav Kovařík. „Je to skvělá práce, která mě hřeje u srdce. Baví mě to, protože pracuji v přírodě a je tu klid,“ rozplýval se lodník vítající pasažéry.

V srpnu projeli cyklisté po stezce před Bílovicemi nad Svitavou s omezením, od pondělí 11. října musí kvůli její uzavírce jinudy.
Cyklistická tepna mezi Brnem a Bílovicemi se v pondělí uzavře, kvůli opravám

Celou akci moderovala mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková. „Pro letošek končíme plavební sezónu a symbolicky klíčem zamykáme hladinu přehrady. Poslední loď vyplouvá ve tři čtvrtě na pět odpoledne. Jako tradičně všichni cestující na palubě této lodi obdrží vstupenku zdarma na zahajovací plavbu v příští sezóně,“ informovala mluvčí.

Tešil ji letošní velký zájem o plavby. „Během šesti měsíců jsme svezly 286 tisíc cestujících, což je vůbec nejvíce od osmdesátých let minulého století,“ radovala se Tomaštíková.

Lodě nyní čeká pravidelná zimní údržba. Kapitáni na pár měsíců odloží uniformy a pustí se do oprav. „Po vytažení lodí na břeh provedeme kontrolu a servis lodí. Demontujeme baterie, zkontrolujeme odvodnění, podponorové části plavidel, kormidelní a požární systémy a ovládací elektroniku. Dále nás čeká tradičně obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ sdělil vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.